Autorzy badania zaczęli analizować wzrost kryształów mało znanego środka owadobójczego i odkryli jego zaskakującą historię.
Kontynuując badania nad krystaliczną strukturą środków owadobójczych, zespół badawczy rozpoczął badania nad fluorowanymi formami DDT, zamieniając atomy chloru na fluor. Przygotowali dwie formy stałe związku – monofluorowy i difluorowy. Następnie przetestowali je na muszkach owocówkach i komarach, w tym na gatunkach komarów przenoszących malarię, żółtą gorączkę, dengę i Zikę. Stałe formy fluorowanego DDT zabijały owady szybciej niż inne. Forma, znana jako DFDT, zabijała komary dwa do czterech razy szybciej.
Czytaj też: Nieudany eksperyment modyfikacji genetycznej komarów
Oprócz analiz chemicznych, badacze starali się ustalić, czy ich dokonanie miało miejsce po raz pierwszy w historii. W ten sposób odkryli bogatą i niepokojącą historię DFDT. Dzięki dokumentom historycznym dowiedzieli się, że DFDT został stworzony jako środek owadobójczy przez niemieckich naukowców podczas II wojny światowej i był wykorzystywany przez niemieckie wojsko do zwalczania owadów w Związku Radzieckim i Afryce Północnej, równolegle z użyciem DDT przez amerykańskie siły zbrojne w Europie i na Południowym Pacyfiku.
Jednak w powojennym chaosie produkcja DFDT nagle się zakończyła. Alianccy urzędnicy wojskowi, którzy przeprowadzali wywiady z naukowcami z Trzeciej Rzeszy, odrzucili twierdzenia Niemców, że DFDT było szybsze i mniej toksyczne dla ssaków niż DDT, nazywając ich badania „skromnymi” i „nieodpowiednimi” w sprawozdaniach wywiadu wojskowego.
Komary są coraz bardziej odporne i nie reagują na środki owadobójcze na bazie pyretroidów. Urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne są zaniepokojeni i ponownie rozważyli stosowanie DDT, które jest zakazane od dziesięcioleci w wielu częściach świata, z wyjątkiem selektywnego stosowania do zwalczania malarii. Jednocześnie kontrowersyjna historia tego środka i jego wpływ na środowisko zachęcają do stosowania innych substancji owadobójczych.
[Źródło: phys.org; grafika: NYU Department of Chemistry]
Czytaj też: Te komary są odporne na dengę