Po dekadzie znana brytyjska firma Foster+Partners zakończyła wreszcie prace nad nowoczesną siecią stacji kolejowych w Arabii Saudyjskiej. Ta zapewnia szybkie połączenia między czterema miastami, a ich głównym zadanie jest utrzymywanie gości w stosunkowo komfortowej temperaturze nawet podczas upalnego lata. To co, lecimy się tam schłodzić?
Czytaj też: Wyjątkowy basen zwieńczy Infinity w Londynie
System kolei dużych prędkości Haramain o długości 450 km łączy dokładnie miasto Makkah, Madinah, Jeddah i KAEC. Projekty budynków stacji są inspirowane tradycjami architektonicznymi regionu i oferują zacienione odprawy z bardzo małymi otworami, które przepuszczają światło do wewnątrz w małych ilościach. O swoim dziele Foster+Partners wypowiada się następująco:
Zrównoważony rozwój to ważny temat realizowany w ramach projektu. Budynki stacji są projektowane w oparciu o zasadę obniżenia temperatury filcu – z zewnątrz stacji na platformę, temperatura otoczenia stopniowo maleje bez konieczności chłodzenia mechanicznego w całym wnętrzu. W stacji utrzymuje się temperaturę 28°C, a platformy mają duże wentylatory i urządzenia, które pomagają utrzymać chłód. Mashrabiyast otaczające przeszklone fasady również pomagają obniżyć temperaturę wewnątrz.
Chociaż 28°C to nadal sporo, to należy pamiętać, że w zeszłym tygodniu ten region odnotował temperaturę rzędu 55°C. Z kolei wszystkie cztery stacje w systemie kolei dużych prędkości Haramain zostały skonstruowane z wykorzystaniem systemu modułowego, dzięki czemu elementy mogą być dzielone między sobą, upraszczając i przyspieszając budowę. Ponadto są one tak zaprojektowane, aby można je było rozszerzyć, jeśli w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie.
Oczekuje się, że stacje obsłużą początkowo około 60 milionów pasażerów rocznie. Do 2024 roku ma przez nie przelewać się do 135 milionów pasażerów rocznie, a same pociągi wykorzystujące tamtejszy system kolei mają osiągnąć w tym czasie swoją maksymalną prędkość 300 km/h.
Czytaj też: W pożarze Universal Studios spłonęła cała masa nagrań
Źródło: New Atlas