Reklama

Nowoczesny robot inspirowany origami i dżdżownicami wpełznie… wszędzie

Nowoczesny robot inspirowany origami

Naukowcy ze Stanford i Ohio State University połączyli siły i zaczęli wspólnie pracować i tak oto powstał nowoczesny robot inspirowany origami i dżdżownicami. Cel? Zaglądać w zakamarki, gdzie trudno jest się dostać.

Nowoczesny robot inspirowany origami

Naukowcy skonstruowali swojego gąsienicowego robota z elastycznych cylindrycznych elementów i pola magnetycznego, aby w przyszłości wykorzystać go do diagnostyki medycznej lub dostarczania niezbędnych leków bezpośrednio w organizmie człowieka. W tym celu postawiono na szczególny wzór origami o nazwie wzoru Kreslinga, dodając do mieszanki magnesy.

Projekt objął stworzenie czterech zespołów krótkich i złożonych w origami cylindrów, które są umieszczone pomiędzy czterema magnesami (dwa na końcach gąsienic i dwa pomiędzy nimi). Dzięki temu ciało robota zachowuje się, jak akordeon, pozwalając mu poruszać się w jednym kierunku, zygzakiem lub okręgiem, gdy zmieniano kierunek pola magnetycznego.

Czytaj też: Nowy koncept drona dostawczego zaskakuje wyglądem i zachwyca możliwościami

Zespół badawczy wykazał również, że roboty są w stanie dostarczać leki, przenosząc tabletki, które następnie rozpuszczały się w wodzie. Teraz ma nadzieję, że na podstawie swoich odkryć stworzą robota gąsienicowego, który pod wpływem pola magnetycznego będzie mógł poruszać się z dużą precyzją w małych i ograniczonych przestrzeniach.