Międzynarodowy zespół naukowców stworzył pierwszy na świecie atlas rafy koralowej. Został on utworzony za pomocą satelitów orbitujących wokół Ziemi i obserwacji terenowych. Łączeni zawiera 65 000 kilometrów kwadratowych raf koralowych i otaczających ich terenów. Biorąc pod uwagę, że na całej planecie rafa koralowa liczy około ok. 280 000 kilometrów kwadratowych, nowy atlas pokrywa mniej więcej 1/4 całej rafy. 

Naukowcy pobrali dane z badań związanych z tzw. Global Reef Expedition, badaniu raf koralowych. Naukowcy z kilku uczelni pracowali razem, aby połączyć dane z badań z obrazami satelitarnymi o ultra wysokiej rozdzielczości. Badacze mają nadzieję, że atlas umożliwi łatwiejszą aktualizację stanu poszczególnych raf.

Czytaj też: Zmiany klimatu potężnie osłabiły Wielką rafę koralową

Na całym świecie rafy zmagają się z problemami, poczynając od nadmiernych połowów, patogenów z nieoczyszczonych ścieków, spływu nawozów a kończąc na rosnącej temperaturze oceanów. Co więcej, koralowce na całym świecie wciąż podnoszą się po ogromnej epidemii wybielania, która trwała od 2014 do 2017 roku. Choroba dotknęła ponad 75% tropikalnych raf na Ziemi. Spośród nich 30% wymarło. Naukowcy opisujący to wydarzenie zauważyli, że wybielanie występuje teraz szybciej niż trwa rekonwalescencja raf.

Chociaż atlas nie jest kompletny, jest to dobry punkt odniesienia dla naukowców do określenia, gdzie i jak poważnie wyglądają dalsze uszkodzenia.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: WORLD REEF ATLAS]

Czytaj też: Pojawiła się nowa metoda obserwacji raf koralowych

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej