Reklama
aplikuj.pl

Nowy laserowy czujnik sprawdza się nawet w ruchu

Nowy laserowy czujnik sprawdza się nawet w ruchu
Nowy laserowy czujnik sprawdza się nawet w ruchu

Pola minowe są dla każdego wojska utrapieniem, a z biegiem lat zgraja tych cichych zabójców pod ziemią wcale nie wyszła z użycia, oferując nadal tanią metodę do wyrządzenia szkód i wstrzymywania zapędów atakujących. Wkrótce jednak lokalizowanie min może być łatwiejsze, bo naukowcy z University of Mississippi opracowali nowy laserowy czujnik, który jest na swój sposób rewolucyjny. 

Czytaj też: Oddział Marines potrzebuje zastępstwa dla pojazdu LAV-25

Zazwyczaj dylematem w przypadku wykrywania min było przełożenie dokładności nad szybkość, bo tak się składa, że systemy zamontowane na pojeździe nie są aż tak precyzyjne. To może się jednak zmienić, bo na kongresie OSA, który odbędzie się w dniach 29 września – 3 października 2019 roku w Wiedniu zostanie zaprezentowany nowy rodzaj czujnika laserowego.

Nowy laserowy czujnik sprawdza się nawet w ruchu

Ten nie tylko skutecznie wykrywa zakopane obiekty, ale też dokonuje tego nawet wtedy, gdy detektor jest w ruch. To nowe urządzenie oferuje znaczną poprawę w stosunku do istniejących technologii, których nie można obsługiwać w ruchu i tracić dokładność w obecności zewnętrznych źródeł dźwięku lub wibracji.

Urządzenie, zwane laserowym wielopromieniowym różnicowym czujnikiem interferometrycznym (LAMBDIS), zapewnia porównywalne możliwości wykrywania, ale jest znacznie mniej wrażliwe na ruch, dzięki czemu można go używać na pokładzie poruszającego się pojazdu.

Czytaj też: Bombowce B-1B Lancer mogą już dzierżyć naddźwiękowe pociski

Źródło: Phys