Reklama

Nowy lek na stwardnienie rozsiane

Międzynarodowy zespół badaczy wykazał, że nowy lek pochodzenia roślinnego może blokować postęp stwardnienia rozsianego. Może być on również skuteczny w innych chorobach autoimmunologicznych.

Jeden z naukowców, Dr Christian Gruber, mówi:

To naprawdę ekscytujące odkrycie, ponieważ może ono zaoferować zupełnie nową jakość życia dla osób z tą wyniszczającą chorobą.

Nowy lek można przyjmować doustnie. Jest to ważna zaleta bowiem wcześniej osoby chore na stwardnienie rozsiane musiały dostawać dosyć częste zastrzyki, co z pewnością obniżało ich komfort życia. Choroba ta jest nieuleczalna, prowadzi do uszkodzenia tkanki nerwowej i z czasem rozmiar szkód staje się coraz większy. Na całym świecie jest nią dotkniętych ponad 2,5 miliona osób.

Nowy lek, T20K, został wyizolowany z standardowej leczniczej rośliny- Oldenlandia affinis. Metoda leczenia przynosiła skutki w testach in vivo na zwierzętach oraz została opatentowana w kilku krajach. Faza kliniczna badań miała by się rozpocząć w 2018 roku. Handlowa nazwa leku to Cyxone i jest to nowa klasa leków przeciwko chorobą autoimmunologicznym zwana Cyclotides. Są one obecne w dużym zakresie roślin i wykazują duży potencjał w walce z wcześniej wspomnianymi chorobami.

Artykuł opublikowany w PNAS wykazuje, że T20K ma pewne cechy stabilności chemicznej, przez co będą nadawać się do stosowania doustnego. Także w owym artykule udowodniono całkowite zatrzymanie progresji przy typowych objawach stwardnienia rozsianego.

[źródło i grafika: phys.org]