Brazylijscy naukowcy opracowali tzw. hematen – „dwuwymiarowy” materiał o niecodziennych właściwościach.
Dlaczego bohatera tej wiadomości określamy mianem dwuwymiarowego? Podobnie jak w przypadku grafenu, tak i hematen jest niezwykle cienki, a jego grubość wynosi zaledwie 3 atomy. Do tej pory czołowym przedstawicielem tej kategorii był wspomniany już grafen – niezwykle lekki, wytrzymały i dobrze przewodzący ciepło oraz elektryczność. W ostatnim czasie tego typu rozwiązania zyskały na popularności, dlatego coraz więcej badaczy prezentuje coraz to nowe projekty.
Hematen pochodzi z hematytu, naturalnie występującego minerału, który wchodzi w skład rud żelaza. Po jej przetopieniu i przeprowadzeniu procesu zwanego eksofoliacją zespołowi badawczemu udało się uzyskać cienką warstwę materiału o grubości trzech atomów (żelazo i tlen). Zarówno hematen jak i hematyt wykazują właściwości fotokatalityczne, jednak tylko ten drugi jest na tyle wytrzymały, by można go było do tego wykorzystać.
Hematen może się sprawdzić wlaśnie jako fotokatalizator, choćby do rozszczepiania wody na tlen i wodór. Innym z zastosowań byłoby tworzenie z niego magnetycznych elementów używanych w tzw. układach spintronicznych (jest to jedna z dziedzin elektroniki). Autor projektu dodał, że hematyt to nie jedyny tlenek żelaza, który mógłby zostać poddany obróbce. Jeśli z innych również uda się wytworzyć materiały o przydatnych właściwościach, to rynek zdominowany przez grafen może się wkrótce znacząco powiększyć.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Flickr]