Reklama

Wytrzymały niczym metal i lekki niczym pianka. Ten nowy materiał zadziwiająco dobrze pochłania energię

Wytrzymały niczym metal i lekki, jak pianka, nowy materiał zadziwiająco dobrze pochłania energię

Naukowcy z Johns Hopkins University przeprowadzili testy swojego nowego materiału na bazie sieci elastycznych polimerów w fazie ciekłokrystalicznej, po których byli „bardzo zadowoleni z wyników badań”. Wszystko sprowadza się do jego zdolności do pochłaniania energii przy jednoczesnym zapewnianiu świetnego stosunku wagi do wytrzymałości.

Ten nowy materiał może stać się podstawą dla hełmów czy pojazdów nowej generacji

W skrócie ten nowy materiał pochłania wstrząsy w zadziwiająco wysokim poziomie, a jednocześnie jest bardzo lekki i zapewnia wysoki poziom ochrony. Jak bardzo? Naukowcy porównują jego trwałość do metalu, a lekkość do pianki, podkreślając jednocześnie jego zastosowanie w sektorze militarnym. W rzeczywistości materiałem zainteresowała się już firma, która ma zaprojektować i przetestować kaski dla sportowców i wojska.

Rewolucyjność tego materiału sprowadza się do warstw wspomnianych sieci elastycznych polimerów, między którymi znajdują się sztywne struktury nośne. Dzięki temu przy uderzeniu wyginają się z różną prędkością, skutecznie rozpraszając energię. Jak bardzo? W testach wykazano, że przedmioty o masie od 1,8 do 6,8 kg z prędkością do 35,4 km/h uderzając w ten materiał, nie robiły mu specjalnej szkody. Zespół twierdzi na dodatek, że powinien być w stanie pochłaniać energię także przy większych prędkościach.

Czytaj też: Plemiona z Amazonii na demencję prawie nie cierpią. Wskaźniki zachorowań są tam najniższe na świecie

Wykazano też, że im więcej warstw zastosowano, tym lepiej ten materiał spisywał się w praktyce lepiej i to na takim poziomie, że różnica między 1, a 4 warstwami opiewała na prawie dwukrotnie wyższą gęstość.