WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy materiał pomoże w zasilaniu urządzeń

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio odkrył sposób na uproszczenie tego, w jaki sposób urządzenia elektroniczne wykorzystują elektrony. Zastosowali w tym celu materiał, który może pełnić podwójną rolę – do tej pory trzeba było używać wielu różnych substancji. 

Joseph Heremans, współautor badania, stwierdził, że osiągnięcie jego współpracowników polega na znalezieniu materiału wykazującego podwójne właściwości. Osiągnięcie naukowców może przełożyć się na zmianę sposobu, w jaki inżynierowie tworzą różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Mowa m.in. o ogniwach słonecznych, diodach emitujących światło w telewizorach, tranzystorach w laptopach, czy czujnikach światła w aparatach.

Czytaj też: Urządzenie minimalizujące blizny chirurgiczne

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że kryształ NaSn2As2 może chwytać zarówno elektrony, jak i tzw. dziury elektronowe. Teoretycznie eliminuje to konieczność wykorzystywania wielu różnych materiałów. Jednocześnie zaburza to dotychczasowe przekonanie, że jednocześnie można mieć tylko elektrony bądź dziury. W konsekwencji odkrycie badaczy może znacząco wpłynąć na uproszczenie elektroniki oraz stworzenie bardziej wydajnych systemów.

Naukowcy dokonali swojego odkrycia niemal przez przypadek. Doktorant Bin He mierzył właściwości wspomnianego kryształu, kiedy zauważył, że materiał zachowuje się czasami tak, jakby chwytał elektrony, a czasami tak, jakby chwytał dziury. Wtedy badacz uznał to za błąd w obliczeniach, jednak kiedy ponownie przeprowadził eksperyment, jego rezultat był taki sam.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Nowe urządzenie wykrywające raka w kropli krwi