Za sprawą zjawiska Seebecka do księgi rekordów wpisał się właśnie nowy materiał, który okazał się najlepszy do tej pory w kwestii przekształcania temperatury na energię elektryczną.
Zacznijmy może od tego, że materiały termoelektryczne mogą przekształcać ciepło w energię elektryczną, co wynika z tak zwanego zjawiska Seebecka. Na jego podstawie wiemy, że „siła elektromechaniczna powstaje, jeśli złącza dwóch metali lub półprzewodników w jednym obwodzie znajdują się w różnych temperaturach”. Generowaną ilość energii elektrycznej przy danej różnicy temperatur mierzy się za pomocą wartości ZT, a więc im wyższa wartość ZT materiału, tym lepsze są jego właściwości termoelektryczne.
Najlepsze jak dotąd termoelektryki mierzono przy wartościach ZT około 2,5 do 2,8. Jednak tutaj wchodzą nowości od naukowców z Wiedeńskiego Uniwersytetu, którym udało się opracować zupełnie nowy materiał o wartości ZT sięgającej od 5 do 6. Składa się na nią cienka warstwa żelaza, wanadu, wolframu i aluminium nałożona na kryształ krzemu.
A tam, gdzie pojawia się „darmowa elektryczność” nie sposób pominąć zastosowania takiej technologii w Internecie Rzeczy. Ten może zyskać naprawdę wiele przy wykorzystaniu tego nowego materiału, który jest tak skuteczny, że można go wykorzystać do zasilania czujników, a nawet małych procesorów komputerowych, a koniec kabli i IoT jest tym, czego każdy pragnie.