Nowy myśliwiec Korei Południowej. Oto KF-21 Boramae

Nowy myśliwiec Korei Południowej, KF-21 Boramae

Stare już myśliwce F-5E Tiger II oraz F-4 Phantom II w służbie Sił Powietrznych Południowej Korei, zastąpi zupełnie nowy myśliwiec KF-21 Boramae 4.5 generacji, który właśnie doczekał się ujawnienia.

KF-21 Boramae jako nowy myśliwiec Korei Południowej

Korea Południowa ujawniła swój najnowszy i na dodatek pierwszy rodzimy myśliwiec na Półwyspie Koreańskim. KF-21 Boramae (“Falcon”) zastępując wspomniane stare myśliwce, zapewni państwu coś na wzór F-22 Raptora z USA i najpewniej też szanse na handel z innymi państwami. Jego rozwój trwał tylko sześć lat, a w całym procesie pomogła Indonezja, choć Korea narzekała, że ta nie pokryła części kosztów rozwoju.

Czytaj też: Armia USA wybiera nowy sprzęt do walki ze śniegiem

Co najważniejsze, odpowiedzialna za KF-21 Boramae firma Korea Aerospace Industries (KAI) współpracowała z amerykańskimi gigantami obronnymi Lockheed Martin i General Electric, a nawet izraelskim Elbit nad tym myśliwcem. Zamontowane na zewnątrz uzbrojenie KF-21 sprowadzi się do pocisku powietrze-powietrze BAE Meteor, pocisku manewrującego Saab/MBDA Taurus, czy tradycyjne 20-milimetrowe działo M61 firmy General Electric.

KF-21 Boramae mierzy 16,76 metra długości, a rozpiętość jego skrzydeł sięga prawie 11 metrów, podczas gdy z wyglądu przypomina F-22 Raptor ze swoimi skrzydłami w kształcie rombu, czy dwoma silnikami odrzutowymi F414 od General Electric. Ten myśliwiec ma 10 zewnętrznych punktów do przenoszenia broni, zasobników czujników i paliwa, maksymalną masę startową na poziomie 25580 kg, a wspomniane silniki pozwalają mu rozpędzić się do 2253 km/h.

Czytaj też: Nazwa nowego myśliwca F-15 Eagle USA. Jak ochrzczono nową generację?

Technologie KF-21 obejmują tylko małą cząstkę dbałości o niższą sygnaturę radarową, zaawansowany elektronicznie skanowany system radarowy do wykrywania i śledzenia zagrożeń powietrznych, system wyszukiwania i śledzenia w podczerwieni do wykrywania samolotów na krótszych dystansach oraz elektrooptyczną kapsułę celowniczą, która może wykrywać cele na ziemi.

Administracja Programu Obrony Korei Południowej twierdzi, że myśliwiec KF-21 otrzyma swoją broń do 2026 roku, zakończy testy w locie do 2028 roku i będzie gotowy do walki do 2032 roku w nakładzie 120 egzemplarzy.