WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowy patent Microsofu skupia się na ochronie baterii

Nowy patent Microsofu skupia się na ochronie baterii

3 stycznia USPTO opublikowało patent Microsoftu zatytułowany „Battery Protection Mode”, w którym opisano nową opcję ochrony baterii dla urządzeń mobilnych. Ta funkcja ma na celu poprawę wydajności dostarczanej przez baterię urządzenia poprzez tymczasowe ograniczenie maksymalnego dozwolonego poziomu naładowania baterii. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku urządzeń, które są ładowane przez naprawdę długi czas albo tych, na których po prostu pracuje się podczas ładowania.

Wszystko sprowadza się do przedłużenia i poprawy żywotności baterii, co jest niszczone przez jej długie utrzymywanie na 100% poziomu naładowania. Pomysł Microsoftu ogranicza się więc do stworzenia funkcji, która narzuci na baterię limit naładowania, jakiego ta nie będzie mogła przekroczyć. Wskazuje na to sam patent, który w przyszłości powinien trafić do zakładki „Plan Zasilania” w systemie Windows 10:

Zgodnie z opisanymi tu technikami, urządzenie elektroniczne może działać w standardowym trybie ładowania, w którym akumulator urządzenia może być ładowany do pełnej pojemności. Jednakże, gdy wystąpi zdarzenie wyzwalające, urządzenie elektroniczne przechodzi w tryb ochrony akumulatora, w którym maksymalne dopuszczalne ładowanie akumulatora jest zmniejszone ze standardowego trybu ładowania. W co najmniej jednej realizacji, zdarzenie wyzwalające reprezentuje licznik czasu, który upływa, aby wskazać, że bateria znajdowała się pod zewnętrzną mocą ładowania przez określony czas. Alternatywnie lub dodatkowo, zdarzenie wyzwalające reprezentuje informację o stanie dla baterii, taką jak odebrana z miernika paliwa [np. w samochodzie – dop. red.], który [w tym przypadku – dop. red] monitoruje stan baterii.

Co jednak najciekawsze, przed kilkoma miesiącami Microsoft wrzucił podobną funkcję do serii Surface. Tamtejszy limit baterii osiągnął ten sam cel, co powyżej opisywany patent, czyli ograniczył poziom naładowania (tutaj do 50%). Microsoft albo dba teraz o swoje IP, albo szykuje ulepszoną wersję tej funkcji.

Czytaj też: Windows XP i Vista mogą pożegnać się ze Steamem i Avastem

Źródło: NeoWin