Reklama
aplikuj.pl

Nowy pojazd bojowy dla amerykańskich marines. Mowa o ACV-30

Nowy pojazd bojowy dla amerykańskich marines, ACV-30

Firma BAE Systems ogłosiła w poniedziałek wygranie 88-milionowego (w dolarach) kontraktu na budowę wielu pojazdów testowych ACV-30 Production Ready Test Vehicles. Po ich dostarczeniu żołnierze sprawdzą je w boju, a następnie dowództwo na bazie wszystkich informacji podejmie decyzje co do pełnej produkcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ACV-30 wystąpi przed światem, jako zupełnie nowy pojazd bojowy dla amerykańskich marines.

ACV-30 to potencjalny nowy pojazd bojowy dla amerykańskich marines

ACV-30 jako przykład amfibijnego bojowego wozu piechoty, sięgnął po podstawową broń w postaci stabilizowanego 30-mm zdalnie sterowanego systemu uzbrojenia RT-20. W kwestii mobilności reprezentuje optymalną równowagę pomiędzy mobilnością na morzu i lądzie.

Bezzałogowa wieżyczka KONGSBERG RT-20 średniego kalibru została zaprojektowana po to, aby sprostać obecnym i przyszłym potrzebom Korpusu Piechoty Morskiej, gdy posuwają się do przodu w realizacji przyszłej wizji operacyjnej znanej jako Force Design 2030. Wprowadzenie do eksploatacji tego systemu pojazdów zapewnia Marines niskie ryzyko i sprawdzone operacyjnie rozwiązanie

– powiedział Scott Burk, prezes KONGSBERG Protech Systems USA.

Czytaj też: Naddźwiękowe loty komercyjne coraz realniejsze. Ogromny zwrot akcji w USA

W ogólnym rozrachunku ACV-30 powstał poprzez połączenie dziedzictwa BAE Systems w zakresie pojazdów amfibijnych oraz długiej historii Iveco Defence Vehicles w zakresie produkcji ponad wielozadaniowych pojazdów opancerzonych. W praktyce jest jednym z czterech wariantów w rodzinie pojazdów ACV i może stać się również 4. zakontraktowanym, bo BAE Systems ma już kontrakt na wariant personalny (ACV-P), dowodzenia (ACV-C) oraz odzyskiwania (ACV-R).