Naukowcy opracowali nowy sposób przekształcania ciepła w użyteczną energię. Proces ten obejmuje wychwytywanie ciepła, które w przeciwnym razie zostałoby utracone.
Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Ohio. Eksperymenty mogą prowadzić do procesów, które generują wydajniejsze wytwarzanie energii czerpiąc ciepło z takich czynności jak wytwarzanie spali samochodowych. Jednak podstawowym zastosowaniem może być wychwytywanie ciepła z szeregu procesów przemysłowych.
Czytaj też: Dotychczasowe dowody matematyczne mogą być błędne
Proces opiera się na drobnych cząsteczkach zwanych paramagnonami. Są to kwazicząsteczki w materiałach magnetycznych, które nie są magnesami, ale mają pewien strumień magnetyczny. W miarę ich podgrzewania powstaje specyficzna forma energii. Jest to proces, który można wykorzystać do gromadzenia energii w temperaturze pokojowej.
Na podstawie tych badań naukowcy opracowali półprzewodniki termoelektryczne, które działają na tej podstawie. Oczywiście potrzeba znacznie więcej badań, aby powstały naprawdę użyteczne rozwiązania oparte o ten proces.
Czytaj też: Ta protogromada gwiazd jest rekordowo stara
Źródło: Digitaljournal