Reklama
aplikuj.pl

Nowy rekord ciągu silnika screamjet

Nowy rekord ciągu silnika screamjet, rekord ciągu silnika screamjet, rekord ciągu screamjet

Najnowsze testy w ramach współpracy firmy Aerojet Rocketdyne i Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zaowocowały czymś ważnym. Osiągnięto bowiem nowy rekord ciągu silnika screamjet.

Rekord ciągu silnika screamjet

Trwające już rok testy wykazały, że screamjet mógł wygenerować rekordowe 5896,70 kg ciągu przy ponad godzinie ciągłego spalania w różnych hipersonicznych warunkach lotu. Test przeprowadzono w Arnold Air Force Base w Tennessee, a sam silnik jest rozwijany w ramach programu Sił Powietrznych Medium Scale Critical Components.

Czytaj też: Karabin maszynowy na płozach? Nowe rozwiązanie holenderskiej armii
Czytaj też: Amerykańska armia przez prawie rok projektowała maski, które nie różnią się od sklepowych
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [20.12.2020]

Obecnie istnieją dwa rodzaje napędu hipersonicznego, a jednym z nich są te, które bazują na screamjetach, czyli silnikach strumieniowych z naddźwiękową komorą spalania. Te muszą najpierw rozwinąć wystarczająco wysoką prędkość, aby zacząć nabierać do komory spalania napierające na niego, odpowiednio sprężone powietrze i wyrzucać spaliny w formie ciągu.

Czytaj też: SI pilotuje samolot wojskowy. To pierwszy taki przypadek w historii
Czytaj też:
Ekranoplan KM z ZSRR powrócił, ale w dosyć amatorskim wydaniu
Czytaj też:
System broni PL19 Nudol przetestowany. Tą bronią Rosja zmiecie satelity

Jednym z głównych wyzwań jest znalezienie sposobu, aby samolot/pocisk utrzymywał prędkość hipersoniczną. Zespół AFRL-Aerojet Rocketdyne stawia w tym dążeniu na silnik scramjet, który obecnie doczekał się trzeciej generacji i przyjmuje długość 5,5-metra. To te wydanie osiągnęły rekordowy ciąg.