W dzienniku Journal of Biomechanical Engineering opublikowano badanie zespołu naukowców z University of Saskatchewan, którzy odkryli sposób na leczenie guzów mózgu i zwiększenie skuteczności chemioterapii. Wykorzystują do tego pola elektryczne, których skuteczność potwierdzono na modelach laboratoryjnych.
Nowy sposób na leczenie guzów mózgu
Technika ta polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do selektywnego namierzania komórek nowotworowych i oddziaływaniu tylko na nie, pozostawiając zdrowe komórki w „spokoju”. Technikę można też wykorzystać do otwarcia bariery krew-mózg w celu skuteczniejszej chemioterapii, aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność terapii przeciwko nowotworom i otwierać barierę dla dostaw leków.
Czytaj też: Takiego lądowania na Księżycu jeszcze nie było. Japończycy chcą być pierwsi
W swoich badaniach zespół eksperymentował z polami elektrycznymi o różnym natężeniu, a następnie oceniał żywotność różnych komórek. Okazało się, że próg śmiertelności dla komórek raka mózgu był znacznie niższy niż w przypadku zdrowych komórek, co dobrze wróży selektywnemu ukierunkowaniu ich na leczenie guzów. Naukowcy wykorzystali w swoich pracach technologie wykorzystywane do leczenia nowotworów w innych częściach ciała za pomocą prądów elektrycznych.
Znane ludzkości metody tego typu mają na celu wywołanie śmierci w komórkach docelowych poprzez stosowanie bardzo krótkich impulsów elektrycznych destabilizujących błony komórkowe, za pośrednictwem elektrod wprowadzonych do guza. W kontekście raka mózgu może to oznaczać wprowadzanie długich igieł przez czaszkę w celu ukierunkowanego leczenia guza. To może prowadzić do pewnych użytecznych dróg w leczeniu raka mózgu, gdzie bariera krew-mózg historycznie okazała się trudną do pokonania przeszkodą.