Reklama

Jak będzie wyglądał nowy wzór dowodu osobistego?

Nowy wzór dowodu osobistego w 2021 roku

Od 2 sierpnia 2021 roku zmieni się wzór dowodu osobistego. Zajdzie w nim kilka istotnych zmian, które dostosują nasz dokument tożsamości do unijnych rozporządzeń.

Nowy wzór dowodu osobistego w 2021 roku

Na przestrzeni ostatnich lat wzór dowodu osobistego ulegał już zmianie, jednak od sierpnia tego roku zyska on nowe, istotne elementy takie jak odciski palców. Na niedawnej wideokonferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz sekretarz stanu w KRPM Marek Zagórski zaprezentowali zmiany, jakie wprowadzono do ustawy o dowodach osobistych. Zostały one dostosowane do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 uchwalonego w czerwcu 2019 roku. Wszystko ma na celu zwiększenie zabezpieczeń dokumentów tożsamości.

Czytaj też: Problemy z wyświetlaczem w Redmi Note 10 Pro. Co na to Xiaomi?

W Polsce wejdzie to w życie 2 sierpnia tego roku i przyniesie zmiany, które mogą nieco niepokoić Polaków. Będziemy bowiem musieli przekazać państwu nasze odciski palców, które potem znajdą się na dowodach osobistych. Druga cecha biometryczna pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa. Na awers dowodu powróci również podpis, a na samym dokumencie znajdziemy też kod państwa z niebieskim prostokątem symbolizującym UE w tle.

By wyrobić nowy wzór dowodu osobistego konieczne będzie pobranie w odpowiednim urzędzie naszych odcisków palców. Co istotne, będzie to można również zrobić w mobilnej stacji, choć oczywiście tylko w uzasadnionych przypadkach. Wszystko odbywać się będzie podobnie, jak podczas składania wniosku o paszport.