WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy związek pomoże w walce z czerniakiem

Czerniak jest jednym z poważniejszych nowotworów. Naukowcy ciągle pracują nad substancjami, które będą mogły zwalczyć praktycznie każdą jego postać. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Cell ujawniają związek, który może w tym pomóc.

Czerniak stanowi 1% wszystkich przypadków raka skóry. Jest on odpowiedzialny jednak za bardzo dużą część zgonów. Tylko w USA na tę chorobę w 2019 roku zachoruje ponad 96 tysięcy osób z czego ponad 7000 z nich zginie.

Mutacja w genie NRAS powoduje, że jedna z postaci czerniaka jest bardzo agresywna. Nowotwór z mutacjami tego genu stanowi 20-30% wszystkich przypadków czerniaka. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego odkryli nowy związek, który może pomóc w leczeniu.

Czytaj też: Słuchanie muzyki może niszczyć kreatywność

NRAS działa jak genetyczny przełącznik, który włączany i wyłączany jest przez inne cząsteczki. Naukowcy znaleźli białko o nazwie STK19, które może w ten sposób działać. Zmiany w genie, który koduje białko, były obecne w 25% wszystkich przypadków czerniaka.

Naukowcy uważają więc, że dezaktywacja STK19 może wyłączyć NRAS. Inhibitor STK19 jest więc substancją, która została przetestowana w badaniach in vitro i in vivo. W obu badaniach ujawniono, że związek zwany ZT-12-037-01 może hamować NRAS i tym samym powstrzymywać rozwój choroby.

Naukowcy planują teraz przetestować związek na ludziach. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania kliniczne to nie będziemy mieli 100% pewności o jego skuteczności. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już niedługo bardzo agresywna postać czerniaka zostanie wyleczona.

Czytaj też: Terapia na Parkinsona dostarcza białko bezpośrednio do mózgu

Źródło: Medicalnewstoday