Reklama
aplikuj.pl

Czym jest NVIDIA Blackwell? To nieznana do tej pory architektura

Czym jest NVIDIA Blackwell, Blackwell

Serwis Videocardz wszedł w posiadanie informacje na temat nowych procesorów graficznych NVIDIA. Dzięki nim możemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest NVIDIA Blackwell i kiedy nadejdzie.

Ada, Hopper i Blackwell – oto procesory graficzne, które szykuje NVIDIA

Na ten moment w sklepach znajdziecie karty GeForce RTX 3000, czyli te z procesorami graficznymi o nazwie kodowej Ampere. Wiemy też, że NVIDIA szykuje już następcę tych modeli w postaci RTX 4000 z GPU „Ada” Lovelace, które ponoć trafią na rynek w następujących wersjach: AD102, AD103, AD104, AD106, AD107 i AD10B o nieznanej jeszcze konfiguracji.

Czytaj też: [Aktualizacja] Gabe Newell sam dostarczył kilka Steam Decków. Wszystko co musicie wiedzieć o Steam Deck od Valve

Ciekawe informacje dotyczą też architektury Hopper oraz Blackwell, bo wygląda na to, że są to rodziny przeznaczone nie dla graczy, jak to w przypadku Ada, a dla centrów danych. Wedle tego przecieku architektura NVIDIA Hopper ma sprowadzać się do dwóch GPU – GH100 oraz GH202, podczas gdy architektura Blackwell ma wydać na świat GB100 i GB102. Są to więc typowe zagrywki NVIDIA w świecie profesjonalnym, gdzie w mniejszym stopniu rozrzedza się ofertę różnymi pod kątem fizycznym GPU.