Reklama
aplikuj.pl

NVIDIA ma wiele ciekawych rozwiązań dla graczy

Nvidia rozwiązania dla graczy

NVIDIA to znany producent kart graficznych. Układu graficzne to jednak nie wszystko. Liczą się także technologie i rozwiązania, z których mogą skorzystać gracze.

Zacznijmy od kart graficznych NVIDIA

Na rynku znajdą się ich dwie serie – GTX i RTX. Różnią się one oczywiście wydajnością i konstrukcją, ale także rdzeniami RT na co wskazuje sama nazwa. Więcej na ich temat przeczytacie w tym artykule.

Karty GTX są przeznaczone dla mniej wymagających graczy. Aktualnie w skład serii wchodzą modele GTX 1650, GTX 1650 SUPER, GTX 1660, GTX 1660 SUPER i GTX 1660 Ti. Są to grafiki, które cechują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Spokojnie odpalicie na nich najnowsze gry, a przy tym Wasz portfel bardzo nie ucierpi. W szczególności GTX 1660 SUPER zyskał ogromną popularność wśród graczy. Karta obsłuży większość tytułów w rozdzielczości Full HD przy średnio ponad 60 klatkach animacji na sekundę, co jest świetnym wynikiem jak na grafikę kosztującą trochę powyżej 1000 zł.

zdjęcie rtx 3060 ti founders

Z drugiej strony na rynku mamy karty RTX, w tym RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080 i RTX 3090. Są to grafiki zapewniające największą wydajność w większości rozdzielczości. W swojej cenie praktycznie nie mają one konkurencji, a dodatkowe rdzenie (Tensor oraz RT – więcej o nich tutaj) gwarantują też możliwość bezproblemowego korzystania z technologii ray tracingu oraz DLSS. Z tymi grafikami możecie liczyć na świetną płynność nowych gier, co potwierdzają liczne testy i zdobyte nagrody.

Ważna kwestią jest także bardzo dobra wydajność wszystkich wspomnianych kart w zastosowaniach profesjonalnych. Dzięki sterownikom NVIDIA Studio możecie liczyć na stabilne działanie układu graficznego w różnych programach. Zresztą same testy także wykazują świetną wydajność grafik w zastosowaniach profesjonalnych. Pamiętajcie tez o możliwości zaciągnięcia rdzeni RT do pracy, które wykorzystuje coraz więcej programów. Zakupiony komputer oparty o kartę NVIDIA możecie więc równie dobrze wykorzystać w profesjonalnej pracy.

Ray Tracing, czyli realistyczne oświetlenie

Ray tracing to oczywiście śledzenie promieni. Technika ta pozwala na symulowanie fizycznego zachowania światła, co przekłada się na renderowanie grafiki o kinowej jakości. Bazuje ona na analizie promieni, które trafiają bezpośrednio do obserwatora. Dzięki temu takie rzeczy jak światła, ciemnie czy odbicia wyglądają znacznie bardziej realistycznie.

Brak RT vs włączony RT

Na powyższych screenach możecie zobaczyć, jak wygląda to w praktyce w grze Watch Dogs: Legion. Pojawiające się odbicia na oknach naprawdę robią wrażenie i sprawiają, że gra wygląda tak jak w rzeczywistości. Warto tutaj jednak pamiętać, że odpalenie ray tracingu ma sens na karta z dodatkowymi jednostkami wykonawczymi (grafiki RTX). Mimo to technologia ta często mocno obniża ilość wyświetlanych klatek, więc warto tutaj skorzystać z kolejnej techniki. Co najważniejsze również karty mobilne oferują ray tracing, z którego możecie bezproblemowo skorzystać.

NVIDIA DLSS – sztuczna inteligencja w Twoim komputerze

Deep Learning Super Sampling (DLSS) to technika renderingu oparta o SI. Wykorzystuje ona dedykowane procesory SI rdzeni Tensor obecnych w grafikach RTX. Dzięki sieci neuronowej i głębokiemu uczeniu się zwiększana jest ilość wyświetlanych klatek w grach przy zachowaniu świetnej jakości obrazu.

NVIDIA wykorzystuje superkomputery do szkolenia i usprawniania modelu SI. Zaktualizowane wersje cały czas trafiają do gier poprzez aktualizację sterowników Game Ready. Warto też pamiętać, że DLSS ma zazwyczaj kilka opcji ustawień, w tym Jakość, Zbalansowany czy Wydajność. Możecie więc wybrać, co w danym tytule ma dla Was największy sens.

DLSS pomaga grom przy maksymalnych ustawieniach z włączonym ray tracingiem działać płynnie w wyższych rozdzielczościach. Niestety bez DLSS przy maksymalnych ustawieniach RT tytuły mogą doświadczyć spadków wydajności. Włączenie DLSS nawet w trybie Jakość zmienia tę sytuację i sprawia, że możecie cieszyć się maksymalnymi ustawieniami graficznymi z RT oraz płynną rozgrywką.

NVIDIA Reflex dla szybszej reakcji

NVIDIA Reflex zapewnia najniższe opóźnienia i największą responsywność. Przy jej zastosowaniu możecie szybciej namierzać cel, reagować czy zwiększyć precyzuję celowania. Przekłada się to na osiąganie znacznie lepszych wyników, w szczególności w grach turniejowych takich jak Valorant, Fortnite czy Apex Legends.

W skład technologii wchodzą dwie najważniejsze rzeczy – Reflex Low Latency  oraz Analizator Opóźnień. Ten pierwszy można włączyć w różnych grach, co pozwala na znacznie zmniejszenie opóźnień systemu. Zobaczcie zresztą sami, jak NVIDIA pokazuje różnice po włączeniu tej funkcji.

nvidia refelx wykres

Jak sami widzicie, nawet przy wykorzystaniu GTX 1660 SUPER różnice są naprawdę ogromne. Sięgają blisko 60% poprawy w opóźnieniach, co jest wynikiem robiącym sporą różnicę w szczególności w grach esportowych.

Jeszcze większe korzyści z tego odczują osoby mające monitory G-Sync z wbudowanym Analizatorem Opóźnień. Będą one mogły zmierzyć dokładny czas od momentu naciśnięcia klawisza do powstania sygnału cyfrowego. Dzięki temu zawodowi gracze (i nie tylko!) mogą dobrać sprzęt tak, aby osiągać jak najlepsze wyniki w grach.

NVIDIA Broadcast narzędziem dla streamerów

NVIDIA Broadcast to nowa aplikacja, która pozwala na znaczne polepszenie jakości streamów, rozmów czy wideokonferencji. Wykorzystuje ona SI, a możecie ją pobrać pod tym linkiem.

Aplikacja wykorzystuje do swojego działania enkoder NVENC (od RTX 2000), który zapewnia najlepsza jakość obrazu w swojej klasie i odciąża CPU. To właśnie jego wykorzystuje NVIDIA Broadcast w celu osiągnięcia świetnych wyników podczas powyższych zadań. Ale co tak naprawdę dzięki niej osiągniecie?

Pierwsza rzecz to usuwanie szumów. Możecie bez problemów odfiltrować z tła takie rzeczy jak szczekanie psa czy dzwonek do drzwi. Bez problemów też wyciszycie osobę, która razem z Wami gra i nie chce wyłączyć swojego mikrofonu.

Kolejna nowość to wirtualne tło. Możecie usunąć tło ze swojej kamery i zastąpić je materiałem z gry czy innym obrazem. Nie musicie przy tym mieć drogiego sprzętu czy skomplikowanego ustawienia oświetlenia. Efekty tej techniki są naprawdę oszałamiające.

Ostatnia rzecz to automatyczne dopasowanie obrazu. Broadcast wykorzystuje SI do śledzenia ruchów głowy, dzięki czemu zawsze będziecie w centrum akcji. Obraz będzie też automatycznie kadrowany i powiększany. NVIDIA porównuje to do posiadania własnego kamerzysty i oglądają filmy wykorzystujące tę technikę ciężko jest z tym się nie zgodzić.

NVIDIA GeForce Experience i masz aktualizacje z głowy

NVIDIA GeForce Experience możecie zainstalować wraz ze sterownikami. Warto tego dokonać, bowiem oprogramowanie oferuje naprawdę sporo ciekawostek. Wśród nich jest automatyczna aktualizacja sterowników czy możliwość automatycznego konfigurowania gier. Do tego ostatniego Zieloni wykorzystują analizę danych pochodzących od tysięcy konfiguracji PC, co umożliwia uzyskanie idealnej równowagi pomiędzy wydajnością, a jakością obrazu. Ale to nie wszystko, co oferuje GeForce Experience.

NVIDIA Ansel to narzędzie, które pozwala na wykonywanie profesjonalnych zrzutów ekranu. Można wykonać screeny nawet w 360°, które świetnie prezentują się na platformach społecznościowych. Co więcej końcowy efekt można edytować poprzez wykorzystanie specjalnych filtrów. Możecie więc zmienić jasność, kontrast czy inne opcje, które lepiej dopasują screen do klimatu danego tytułu.

NVIDIA Highlights pozwala na automatyczne nagrywanie i zapisywanie kluczowych momentów rozgrywki. Materiały są później widoczne w GeForce Experience, gdzie łatwo możecie się nimi podzielić ze znajomymi. Dzięki tej technice nie musicie już nagrywać całej rozgrywki, a potem jej obrabiać. Wystarczy skorzystać z Highlights, które zapamiętaj najważniejsze momentu pojedynków.

NVIDIA Freestyle umożliwia dopasowanie wyglądu gry do własnych wymagań. Wykorzystuje ona w czasie rzeczywistym filtry przetwarzania końcowego. Można więc przerobić dany tytuł na bardziej retro, zwiększyć jego kontrast czy jaskrawość kolorów. Z tej funkcji mogą skorzystać też daltoniści, którzy mogą dopasować grę tak, aby lepiej rozróżniać kolory i dostrzegać kluczowe elementy. Ważną kwestią jest też tryb nocny, który redukuje ilość emitowanego światła niebieskiego. Wszystkie opcje Freestyle dostępne są w grach pod skrótem Alt+F3. Dostępnych jest 15 filtrów i 38 różnych ustawień, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

NVIDIA przygotowuje nie tylko świetne karty graficzne, trafiające również do laptopów czy gotowych zestawów komputerowych, ale ma także mnóstwo różnych funkcji czy programów, które znacząco potrafią zmienić działanie i wygląd gier, czy ułatwić ich streamowanie. Warto więc zapoznać się z tym, co oferują zieloni i w razie potrzeb skorzystać z odpowiedniej techniki czy funkcji.

Materiał powstał we współpracy z firmą Komputronik.