WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nvidia Quadro RTX 6000 w przedsprzedaży

Rynek profesjonalny rządzi się własnymi prawami i wygląda na to, że nie był największym priorytetem Nvidii. Firma na początku zadbała o premierę kart konsumenckich, a dopiero teraz zadbała o serię profesjonalną. Na jej stronie pojawił się właśnie model Quadro RTX 6000 w przedsprzedaży. 

Wprawdzie oficjalna notka wspomina o dostępności zarówno RTX 6000, jak i RTX 5000, ale w oficjalnym sklepie widnieje tylko ten pierwszy. Jednak fakt, że jest przeznaczony dla profesjonalistów nie oznacza, że wiedza na jego temat jest zbędna dla zwyczajnych użytkowników. Zaraz wytłumaczę Wam, o co mi chodzi, wspominając przy okazji o mniej lub bardziej ”ciekawszych” i zrozumiałych cyferkach oraz skrótach. Na początek warto wspomnieć, że Quadro RTX 6000 kosztuje 6300$, czyli nieco ponad 23 tysiące złotych… ale przesyłka jest darmowa! Za mały bonusik trzeba też uznać obecność takich wisienek jak: adaptera DisplayPort na DVI i HDMI oraz adaptera zasilania z 8-pinów do 2×6-pin.

Po tej ciekawszej stronie mamy z kolei nic innego, jak obecność nieobciętego rdzenia graficznego TU102! Tego samego, który (w nieco okrojonej wersji) leży sobie na laminacie potężnego GeForce RTX 2080 Ti. Jego pełnoprawny wariant może pochwalić się 4608 rdzeniami CUDA, 576 Tensor i 72 RT. Po stronie pamięci mamy z kolei nie 11 GB, a całe 24 GB GDDR6. Konsumencki model został z kolei obcięty o 4 bloki SM, co przełożyło się na obecność 4352 rdzeni CUDA, 544 Tensor i 68 RT. Jest więc nieźle, choć i tak znacznie taniej… taka to już jednak jest seria Quadro.

Quadro RTX z 16 Gb kośćmi pamięci GDDR6 od Samsunga

Źródło: Guru3d, Nvidia
Zdjęcia: Nvidia