WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Quadro RTX z 16 Gb kośćmi pamięci GDDR6 od Samsunga

Nie mogło być inaczej. Samsung oficjalnie ujawnił, że będzie głównym (i wygląda na to, że jedynym) dostawcą układów pamięci do profesjonalnych kart graficznych z serii Quadro RTX. Szkoda, że Nvidia nie postawiła na HBM2, ale GDDR6 to nadal ogromny skok względem GDDR5.

O samych układach było nam dane usłyszeć już w styczniu, kiedy to Samsung rozpoczął ich masową produkcję. Wtedy jednak Samsung oddał do informacji publicznej nieco wydajniejsze układy, których na modelach Quadro RTX raczej nie uświadczymy. Na nich znajdą się bowiem wykonane w 10nm 16 Gb (2 GB) kości GDDR6 o prędkości 14 Gb/s na pin i transferze na poziomie 56 GB/s. We wcześniejszych zapowiedziach była mowa o prędkości rzędu 18 Gb/s i transferze danych 72 GB/s. Źle jednak nie jest, bo firma zapewnia, że nowe pamięci poradzą sobie nawet z obsługą rozdzielczości 8K Ultra HD. Wysoką wydajność zapowiada się również w VR, AR, a nawet obliczeniach związanych z SI.

Czytaj też: Ile będzie kosztować kość GDDR6 w porównaniu do GDDR5?

Jednak to porównanie z GDDR5 robi największe wrażenie. Mówimy tutaj o zejściu z 20 do 10nm, obniżeniu poboru mocy z 1,55V do 1,35V oraz dwukrotnie wyższej prędkości „na pin” – 16 Gb/s vs 8 Gb/s. Poprawę widać jeszcze po pojemności, która będzie wymagać w teorii dwukrotnie mniej kości (2 GB vs 1 GB). Na takim modelu Quadro RTX 8000 w grę wchodzi np. całe 48 GB, ale w najsłabszym modelu już 18 GB. To nadal sporo, więc ciekawe, jakie pojemności VRAMu zaoferują konsumenckie GeForce RTX.

„Nie” dla GTX 1180. Nvidia wskazuje na GeForce RTX 2080

Źródło: Videocardz
Zdjęcia: Samsung