Reklama
aplikuj.pl

NVIDIA ścięła możliwości GeForce RTX 4080. Przedpremierowy czas taki już jest

GeForce RTX 3000 Founders Edition, GeForce RTX 3000

Wedle najnowszych plotek, korygujących… plotki z przeszłości, NVIDIA ścięła możliwości GeForce RTX 4080. Jak bardzo? Nie aż tak bardzo, jak może się z pozoru wydawać, ale to i tak sprowadzenie możliwości GPU do 95% wcześniejszej specyfikacji.

Najnowsze plotki o GPU nowej generacji wskazują, że NVIDIA ścięła możliwości GeForce RTX 4080.

Wszystko tak naprawdę sprowadza się do procesora graficznego i tego typu zmiany wcale nas nie dziwią. Firma musi w ciągu kilku miesięcy przed premierą możliwie najbardziej dostosować poszczególne modele, aby nie „zjadały” się nawzajem na rynku i zapewniały możliwie najbardziej korzystny (zwykle dla firmy) stosunek możliwości do ceny. Dlatego też firma przystała przy 16 GB GDDR6X 21 Gb/s na 256-bitowej magistrali i TDP na poziomie 420 watów, ale zmniejszyła liczbę rdzeni CUDA.

Mowa o ograniczeniu aktywnych multiprocesorów strumieniowych o 4 (z 80 do 76), co jest równoznaczne ze spadkiem liczby rdzeni ze 10240 do 9728. Sprowadza się to do 5-procentowego cięcia możliwości GPU, ale są szanse, że razem z tym cięciem NVIDIA mogła podbić taktowanie, równoważąc spadek.

Czytaj też: Co powiecie na kajak z silnikiem wodnoodrzutowym? Firma już go oferuje