Reklama
aplikuj.pl

NVIDIA wyprzedziła konkurencję o dwa lata, czyli wyjątkowość zasilania RTX 30 Founders Edition

NVIDIA wyprzedziła konkurencję o dwa lata, wyjątkowość zasilania RTX 30 Founders Edition

Poznaliśmy szczegóły na temat nowego złącza zasilania PCIe 5.0, czyli tego, które może zapewnić karcie graficznej aż 648 watów mocy poprzez swoją 12-pinową konfigurację. Patrząc po jej kompatybilności ze złączem zasilania kart GeForce RTX 30 Founders Edition, wygląda na to, że NVIDIA wyprzedziła konkurencję o dwa lata.

Wyjątkowość zasilania RTX 30 Founders Edition, czyli jak NVIDIA wyprzedziła konkurencję

W kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 30 Founders Edition NVIDIA zastosowała ciekawe złącza w połowie laminatu każdego modelu (tak zwane MOLEX MicroFit 3.0). Od kilku miesięcy słyszymy z kolei o kartach graficznych następnej generacji, które właśnie mają sięgnąć (w przypadku flagowców) po już nie 8-pinowe, a 16-pinowe złącza (12+4, bo te cztery piny są tymi sygnałowymi).

Musicie więc tak pamiętać, że o złączu zasilania PCIe 5.0 można wyrażać się poprzez wzmiankę zarówno o 12-, jak i 16-pinowych złączach (zależnie od interpretacji). Wiele mówiło się o nich po zapowiedzi serii zasilaczy Thor od ASUSa, które to posiadają złącza zasilające PCIe Gen 5, za pośrednictwem których mogą dostarczać do 600 watów mocy.

Czytaj też: Granie jak marzenie, czyli wszystko co musicie wiedzieć o Steam Deck od Valve

Dziś okazało się (via HardwareLuxx), że złącze zasilania PCIe Gen 5 jest bliźniacze do stosowanego w GeForce Molex MicroFit 3.0. Przewód jest nie tylko fizycznie identyczny, ale również dostarcza taką samą ilość energii, co oznacza, że NVIDIA wyprzedziła konkurencję o dwa lata (prawie), stosując wręcz „next-genowy” port w swoich kartach. Wspomniane 600 mocy (w rzeczywistości 648W=9A*12V) oczywiście nie trafi do tych kart, bo ograniczy je limit jednego z czterech dodatkowych pinów – SENSE0.