Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia NZXT Kraken 120

test NZXT Kraken 120, recenzja NZXT Kraken 120, opinia NZXT Kraken 120

NZXT Kraken 120 to AiO mające bardzo małą chłodnicę. Jak wypadnie na tle większej konkurencji i czy zaoferuje dobrą wydajność?

Akcesoria NZXT Kraken 120

W zestawie znajdziemy montaż, instrukcję oraz kabel pozwalający na podłączenie podświetlenia do standardowego złącza 3-pin ARGB. Montaż jest bardzo prosty ale musicie uważać, żeby nie przekręcić śrubek – bardzo łatwo można to zrobić i wtedy będzie ogromny problem z demontażem. Backplate jest plastikowy, co również jest minusem. Brakuje mi też montażu pod LGA1700 czy tubki z pastą – ta jest nałożona na podstawę bloku. Gwarancja wynosi 3 lata.

Specyfikacja NZXT Kraken 120

AiO może się podobać. Chłodnica z wentylatorem są czarne, ale pompka ma podświetlenie ARGB, które naprawdę dobrze wygląda. Wadą jest brak możliwości zmiany orientacji loga NZXT, co wymusza jeden właściwy montaż. Natomiast nie powinno to być większym problemem.

Chłodnica ma wymiary 120 x 152 x 32 mm i wykonana została z aluminium. Znajduje się na niej pompka zasilana ze złacza 3-pin. Jej maksymalna prędkość wynosi 4200 RPM. Na chłodnicy znajdziecie jeszcze zawór, którym można uzupełnić poziom cieczy w układzie.

Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Navis F240

Z tego elementu wychodzą dwa węże o długości 400 mm. Połączenie z blokiem jest ruchome, ale same węże mogły by być trochę bardziej elastyczne. Sam blok ma średnicę 66 mm. Wychodzą z niego dwa kable służące do synchronizacji RGB z pozostałymi podzespołami NZXT. Można jednak użyć dołączonej przejściówki i podłączyć całość pod złącze ARGB. Podstawa bloku jest miedziana.

W zestawie znajduje się wentylator Aer P120. Jego maksymalna prędkość to 200 RPM, przepływ powietrza 73,11 CFM, ciśnienie 2,93 mmH2O, a głośność 36 dBA. Oparty jest on o łożysko FDB i zasilany ze złącza 4-pin. Jego żywotność producent określa na 60 tysięcy godzin.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy NZXT Kraken 120

Na maksymalnych obrotach chłodzenie radzi sobie nawet z podkręconym procesorem. Wyniki nie są rewelacyjne, ale całkiem niezłe jak na tak małe AiO. Przy mniejszych obrotach jest już gorzej i temperatura mocno rośnie. Bez OC AiO da sobie radę, choć tutaj wyniki nie są imponujące. Na maksymalnych obrotach Kraken 120 jest głośny, ale już przy 1200 RPM pracuje całkiem nieźle. Przy 800 RPM na pewno jego nie usłyszycie.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror

Podsumowanie testu NZXT Kraken 120

NZXT Kraken 120 kupicie za ok. 400 zł. Jest to bardzo dobra propozycja do małych zestawów komputerowych, gdzie nie ma miejsca na duże chłodzenie powietrzem czy AiO 240. W takich warunkach chłodzenie zapewni odpowiednie warunki do pracy procesora i spokojnie poradzi sobie nawet z mocniejszymi konstrukcjami.

Chłodzenie mogło by mieć trochę lepszy montaż, w tym osobną tubkę z pastą, metalowy backplate czy montaż pod LGA1700. Także same węże mogły by być bardziej elastyczne, czy logo na bloku obracane. Poza tym AiO jest bardzo dobrze wykonane i bez problemowo go zamontujecie. Wyniki na maksymalnych obrotach są dobre, choć jest wtedy bardzo głośno. Przy mniejszych robi się znacznie ciszej, ale temperatury mocno idą w górę. Natomiast są to dobre wyniki jak na AiO 120. Całość wygląda bardzo dobrze, główne ze względu na podświetlany blok.

NZXT Kraken 120 możecie więc rozważyć w momencie budowy mini PC. Wtedy też na pewno będzie ono dobrą alternatywą dla niskoprofilowych chłodzeń powietrzem.