Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia SilentiumPC Navis F240

test SilentiumPC Navis F240, recenzja SilentiumPC Navis F240, opinia SilentiumPC Navis F240

SilentiumPC Navis F240 to najnowsze AiO, na które sporo osób czekało. Oparte jest ono między innymi o znakomite wentylatory Fluctus. Jak wypadnie ono w testach?

Akcesoria SilentiumPC Navis F240

Wraz z chłodzeniem otrzymujemy zestaw montażowy, instrukcję, przedłużacz 4-pin PWM i tubkę pasty Pactum PT-3. Dodatki są więc całkowicie wystarczające. Plusem z pewnością jest łatwy montaż oraz kompatybilność z LGA1700. Przedłużacz przyda się do podłączenia wentylatorów pod złącze 4-pin PWM na płycie. Są one preinstalowane, a kabla zostały tak ułożone, aby nie trzeba było się z nimi męczyć. Gwarancja udzielana jest na okres 3 lat.

Specyfikacja SilentiumPC Navis F240

Chłodzenie z pewnością nie będzie się wyróżniało w obudowie. Całość jest po prostu czarna i nie ma żadnego podświetlenia. Jest to oczywiście elegancki i jeśli nie lubicie wszechobecnych podświetleń to powinniście być zadowoleni.

Chłodnica SilentiumPC Navis F240 ma wymiary 120 x 275 x 28 mm. Została ona wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa dosyć elastyczne węże, a ich połączenie z blokopompką jest ruchome. Nie będzie więc problemów z ułożeniem ich w obudowie. Ich długoś wynosi ok. 40 cm.

Pompka pracuje z maksymalną prędkością 2600 RPM. Zasilana jest ze złącza SATA, ale można nią sterować poprzez złącze 4-pin PWM. Tutaj szkoda, że nie ma po prostu jednego połączenia 4-pin PWM i musicie podłączyć także SATA. Podstawa blokopompki jest miedziana. W stosunku do poprzednika zmienił się też sam wygląd blokopompki – nie ma podświetlenia i jest on bardziej elegancki. Ten element AiO ma też wymiary 90 x 95 x 48,5 mm.

W zestawie są też dwa 120 mm wentylatory Fluctus 120 PWM. Ich maksymalna prędkość to 1800 RPM i producent nie podaje pozostałych parametrów. Zasilane są one ze złącza 4-pin i zostały preinstalowane na chłodnicy. Wentylatory są od razu połączone i tylko jednym złączem podpinacie je pod płytę główną. Śmigła znane są też z poprzednich produktów SilentiumPC, więc od razu można spodziewać się znakomitego działania.

Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool AK620

Jest też model SilentiumPC Navis F240 ARGB

Jeśli szukacie modelu z ARGB to również taki trafi do sprzedaży. Mamy tutaj podświetlane tylko wentylatory, które naprawdę nieźle wyglądają. Specyfikacja czy sama wydajność jest taka sama jak w przypadku wersji bez ARGB, więc możecie spokojnie zdecydować się na taki model. Dodam tylko, że w zestawie znajduje się kontroler umożliwiający podłączenie sterowania podświetleniem pod przycisk reset i kabel SATA. Oczywiście możecie też całość bez problemów podłączyć pod płytę główną.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-12600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z690 Aorus Ultra
Pamięć RAM
Kingston Fury 2x 16 GB 5200 MHz CL40
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy SilentiumPC Navis F240

Testy wykonałem przy domyślnych ustawieniach BIOS. Włączyłem jedynie profil XMP pamięci.

Wydajność jest bez wątpienia znakomita. Chłodzenie bez problemów zapewnia niskie temperatury nawet przy 800 RPM. Spokojnie więc możecie wykorzystać to AiO nawet do mocniejszego procesora. Głośność na maksymalnych obrotach jest dosyć spora, ale wiele konkurencyjnych AiO będzie tutaj osiągało ponad 50 dBA, więc jest nieźle. Na 1200 RPM jest już stosunkowo cicho, a na 800 RPM raczej nie powinniście słyszeć działającego chłodzenia.

Sprawdziłem też temperatury procesora po OC do 5,0/4,0 GHz przy napięciu 1,296 V. Tutaj średnia temperatura rdzeni P to 93,67°C, a E 71°C. Wyniki są wysokie, ale to standard po OC procesorów 12. generacji Intela. Ważne, że żaden z rdzeni nie osiągnął 100°C i wszystko było w pełni stabilne. Jeśli więc np. gracie w gry to spokojnie takie AiO powinno Wam wystarczyć po podkręceniu.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror

Podsumowanie testu SilentiumPC Navis F240

SilentiumPC Navis F240 kupicie za ok. 349 zł, a model ARGB za ok. 399 zł. Są to więc jedne z tańszych zestawów AiO 240, jakie znajdziecie w sklepach, co jest świetną sprawą. AiO wypada w testach znakomicie, a przy tym nie jest wcale tak głośne, jak potrafi być konkurencja. Ma również dołączony montaż pod LGA1700, a sam proces instalowania na płycie jest bardzo prosty.

Wykonanie jest również dobre, a plusem dla wielu z Was będą zainstalowane wentylatory z poprowadzonymi kablami – przyspieszy to montaż całości. Pompka zasilana jest ze złącza SATA i można nią sterować poprzez złącze PWM i tutaj jedynie szkoda, że nie ma jednego złącza. Poza tym ciężko jest coś zarzucić tej konstrukcji, która naprawdę dobrze wypada w testach.

Jeśli więc szukacie bardzo dobrego chłodzenia cieczą w ciekawej cenie to zdecydowanie polecam Wam wybór testowanej konstrukcji. Możecie też zdecydować się na model ARGB, jeśli zależy Wam na podświetleniu. SilentiumPC ponownie więc zaprezentował znakomite konstrukcje, które z pewnością ponownie trafią do wielu nowych PC.