WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Obejrzyjcie z jaką gracją gra na pianinie najsilniejsza robotyczna ręka

Siła rodem z imadła może iść w parze z gracją i subtelnością człowieka, co potwierdza dzieło naukowców z Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów.

Ci reklamują swoją nowo ujawnioną robotyczną rękę jako najsilniejszą na świecie. Nic dziwnego, kiedy jest ponoć w stanie przenosić trzykrotnie przewyższające jej ciężar przedmioty (do 3 kg). Ta zrobotyzowana ręka została skonstruowana tak, aby naśladować zarówno wielkość, jak i funkcje ludzkiej dłoni, choć dokonuje tego nie z pięcioma, a z czterema palcami.

Jednostka napędowa wbudowana w dłoń steruje 12 silnikami i dokładnym ruchem każdego z czterech palców. Dzięki sporej niezależności poszczególne elementy mogą poruszać się niezależnie od siebie, co gwarantuje jej precyzję i subtelność.

Tutaj właśnie jest klucz do określenia tej ręki najsilniejszej na świecie. W teorii taką oczywiście jest, ale tylko wtedy, kiedy spojrzymy na to miano pod kątem stosunku możliwości do ciężaru aparatury.

Jednak siła to nie wszystko, bo wraz ze wspomnianymi serwomechanizmami, ta robotyczna dłoń posiada również szereg czujników siły i dotyku w opuszkach palców i samej dłoni. To one umożliwiają jej regulację kierunku i siły w kontakcie z różnymi przedmiotami.

Działa to do tego stopnia, że ​​ręka potrafi podnieść szklankę wody, ciąć papier nożyczkami, podnosić jajko, a nawet zagrać melodię na pianinie (via New Atlas).