Reklama
aplikuj.pl

Obiekt ukryty pod Azją może wywołać setki trzęsień ziemi

Pasmo górskie Hindukusz – rozciągające się przez około 800 kilometrów wzdłuż granicy Afganistanu i Pakistanu – doświadcza ponad 100 trzęsień ziemi o sile 4,0 lub większej rocznie. Obszar ten jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie, zwłaszcza w przypadku wstrząsów o średniej głębokości (wstrząsy powstające między 70 i 300 km poniżej powierzchni planety). Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje. 

Zgodnie z nowym badaniem góry Hindukusz mogą zawdzięczać swoją niesamowitą reputację sejsmiczną długiej „kropli” skalnej, która znajduje się głęboka pod ziemią i ma ok. 150 km długości. Odsuwa się ona od skorupy kontynentalnej z prędkością zaledwie 10 centymetrów rocznie. Jest to wystarczająco, by wywoływać trzęsienia ziemi.

Czytaj też: Na Marsie występują trzęsienia ziemi

Naukowcy odkryli ten obiekt po wielu latach obserwacji trzęsień ziemi w pobliżu gór Hindukusz. Trzęsienia te tworzyły się wzdłuż wyraźnej osi pionowej, zaczynając od 160-230 km poniżej kontynentu. Były najbardziej powszechne głębiej, gdzie stała skorupa kontynentalna spotyka się z gorącym, lepkim płaszczem. Według naukowców kropla pod azjatyckim pasmem prawdopodobnie zaczęła powstawać nie wcześniej niż 10 milionów lat temu.

Wyniki badań, jeśli są dokładne, mogą stanowić  kolejne dowody na to, że siły geofizyczne, poza subdukcją płyt tektonicznych, mogą powodować trzęsienia ziemi na całej planecie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Te skały przechowują 1000 letnie tajemnice trzęsień ziemi