WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Te skały przechowują 1000 letnie tajemnice trzęsień ziemi

Stosy skał na pustyni Negew w Izraelu wydają się przeciwdziałać grawitacji, ale mocne trzęsienie ziemi może spowodować ich upadek. Są one interesujące z jeszcze jednego powodu. Naukowcy badają skały, aby zrozumieć, jakie trzęsienia ziemi nawiedzały region w minionym tysiącleciu.

Oceniając wiek i stabilność skał badacze ustalili, że największe trzęsienie ziemi, które dotknęło te skały, nie było większe niż 5 magnitudo. Skały wskazują również na część systemu zwanego Transformacją Morza Martwego, która nie doświadczyła trzęsienia mocniejszego niż 6,5-7 magnitudo w tym okresie.

Czytaj też: Kłusownik został zabity przez słonia i zjedzony przez lwy

skały, trzęsienia ziemi, historia trzęsień ziemi, Izrael trzęsienia ziemi, badanie skał

Oznacza to, że historyczne trzęsienia w tym regionie nie były tak mocne jak do tej pory sądzono. W celu zbadania naukowcy wyznaczyli formacje, które muszą zostać sprawdzone. Następnie jeden z badaczy spędził 80 dni na odwiedzaniu różnych filarów skalnych, z czego najwyższy miał ponad 30 metrów.

Następnie naukowcy ocenili stabilność każdej z formacji. Na tej podstawie byli w stanie oni oszacować ruchy gruntu, czyli trzęsienia ziemi. Poza tym badacze datowali też pył uwięziony pomiędzy klifami, co pozwoliło im na określenie wieku pewnych zmian.

Czytaj też: ISS jest pełna bakterii i grzybów

Źródło: Livescience