Na cmentarzu odkryto kilka grobów, z których jeden jeden nazywa się „Behnui-Ka”, drugi natomiast – „Nwi”. Sarkofagi zostały znalezione w nienaruszonym stanie, a wewnątrz nich prawdopodobnie wciąż znajdują się szczątki. Analiza artefaktów z grobowca oraz hieroglifów ujawniła, że dwaj mężczyźni żyli prawie 4500 lat temu. Historycy nazywają ten okres Piątą Dynastią, która trwała po tym jak powstały piramidy w Gizie.
Z napisów wynika, że Behnui-Ka był kapłanem i sędzią posiadającym wiele tytułów. Jeden z nich nazywa go „oczyszczaczem królów: Khref, Userkaf i Niuserre”. Khref był faraonem, który nakazał budowę jednej z piramid w Gizie, podczas gdy Userkaf i Niuserre byli faraonami, którzy rządzili Egiptem podczas piątej dynastii. Nwi także posiadał wiele tytułów, w tym „wodza wielkiego państwa”, „nadzorcy nowych osad” i „oczyszczacza króla Chefrena”. W tym grobowcu znaleziono wiele artefaktów, a na cmentarzu także wapienną figurę, która może przedstawiać zarówno Behnui-Ka, jak i Nwi.
Czytaj też: „Piramida” z Indonezji prawdopodobnie była świątynią
Archeolodzy odkryli, że cmentarz został ponownie wykorzystany około 2600 lat temu, kiedy pochowano tam kilka osób. Ponowne wykorzystanie grobowca było dość powszechną praktyką w starożytnym Egipcie. Nowo odkryty cmentarz znajduje się obok tego, w którym odbywały się pochówki ludzi związanych z budową piramidy w Gizie.
[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Ministry of Antiquities]
Czytaj też: W Egipcie znaleziono grobowiec wysokiego rangą urzędnika