Reklama
aplikuj.pl

Obrazy malowane DNA

Te piękne, kolorowe grafiki to nie dzieło abstrakcjonisty, a poniekąd Matki Natury. Są to zdjęcia spreparowanego materiału DNA ludzi chorych na autyzm.

Jest to wynik współpracy organizacji badawczej Autism Speaks, Google oraz agencji reklamowej BBDO NY. Instytucje te zainicjowały projekt MSSNG, w ramach którego planowane jest utworzenie obszernej bazy danych, początkowo zawierającej 10000 próbek materiału genetycznego, pobranych od autystów i ich najbliższych. Materiał ten pochodzi od osób należących do Autism Genetic Research Exchange (bank genów ponad 2000 rodzin, z których większość posiada dwójkę lub więcej autystycznych dzieci). MSSNG w zamierzeniu ma być największym zbiorem sekwencji DNA, dostępnym dla lekarzy i naukowców na całym świecie przez Google Cloud. Baza będzie podstawowym źródłem informacji niezbędnych do badań nad różnymi podtypami autyzmu i do wykonywania lepszej diagnostyki. Jak zapewnia Robert Ring, szef badań naukowych w Autism Speaks, ambicje twórców projektu nie kończą się na zebraniu 10000 próbek DNA, gdyż baza danych jest projektowana z myślą o pomieszczeniu i usystematyzowania setek tysięcy genomów – dzięki temu może stać się uniwersalnym centrum informacji z tej dziedziny. Fundusze potrzebne do rozwoju archiwum zostaną zebrane ze sprzedaży grafik w formacie 45x60cm (katalog znajduje się tutaj, na stronie projektu), przedstawiających to, nad czym pracuje społeczność MSSNG – DNA autystów. Do wykonania fotografii użyto łącznie dwóch tysięcy różnych próbek. Niektóre sekwencje zostaną przetworzone na pliki dźwiękowe.

Obrazy uzyskano dzięki wykorzystaniu mikroskopu z polaryzatorem światła oraz z możliwością tysiąckrotnego przybliżenia. Pod okular trafiały kolejne szkiełka, na których umieszczono gęsty roztwór na bazie wody, z rozpuszczonym materiałem genetycznym. Wodę pozostawiono do odparowania i pozwolono, by reszta uległa krystalizacji. W efekcie tego prostego procesu, po podświetleniu kryształów DNA, powstały barwne, fantazyjne wzory. Zdjęcia zostały wykonane przez Lindena Gledhilla, z wykształcenia biochemika, który łączy wykonywany zawód ze swoim fotograficznym hobby. Jest znany między innymi z przepięknych zdjęć motylich skrzydeł, płatków śniegu oraz cieczy ferromagnetycznych.

Liz Feld, prezydent Autism Speaks, mówi, że projekt MSSNG ma potencjał, by zmienić przyszłość milionów chorych na autyzm, a zorganizowana w jego ramach wyprzedaż zdjęć i muzyki ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na problem autyzmu i zwiększyć świadomość w jego zakresie.

Źródło: IFL Science; Zdjęcia: Linden Gledhill / MSSNG