Te piękne, kolorowe grafiki to nie dzieło abstrakcjonisty, a poniekąd Matki Natury. Są to zdjęcia spreparowanego materiału DNA ludzi chorych na autyzm.

Linden_Gledhill_MSSNG_blue

Jest to wynik współpracy organizacji badawczej Autism Speaks, Google oraz agencji reklamowej BBDO NY. Instytucje te zainicjowały projekt MSSNG, w ramach którego planowane jest utworzenie obszernej bazy danych, początkowo zawierającej 10000 próbek materiału genetycznego, pobranych od autystów i ich najbliższych. Materiał ten pochodzi od osób należących do Autism Genetic Research Exchange (bank genów ponad 2000 rodzin, z których większość posiada dwójkę lub więcej autystycznych dzieci). MSSNG w zamierzeniu ma być największym zbiorem sekwencji DNA, dostępnym dla lekarzy i naukowców na całym świecie przez Google Cloud. Baza będzie podstawowym źródłem informacji niezbędnych do badań nad różnymi podtypami autyzmu i do wykonywania lepszej diagnostyki. Jak zapewnia Robert Ring, szef badań naukowych w Autism Speaks, ambicje twórców projektu nie kończą się na zebraniu 10000 próbek DNA, gdyż baza danych jest projektowana z myślą o pomieszczeniu i usystematyzowania setek tysięcy genomów – dzięki temu może stać się uniwersalnym centrum informacji z tej dziedziny. Fundusze potrzebne do rozwoju archiwum zostaną zebrane ze sprzedaży grafik w formacie 45x60cm (katalog znajduje się tutaj, na stronie projektu), przedstawiających to, nad czym pracuje społeczność MSSNG – DNA autystów. Do wykonania fotografii użyto łącznie dwóch tysięcy różnych próbek. Niektóre sekwencje zostaną przetworzone na pliki dźwiękowe.

Linden_Gledhill_MSSNG_yellow

Obrazy uzyskano dzięki wykorzystaniu mikroskopu z polaryzatorem światła oraz z możliwością tysiąckrotnego przybliżenia. Pod okular trafiały kolejne szkiełka, na których umieszczono gęsty roztwór na bazie wody, z rozpuszczonym materiałem genetycznym. Wodę pozostawiono do odparowania i pozwolono, by reszta uległa krystalizacji. W efekcie tego prostego procesu, po podświetleniu kryształów DNA, powstały barwne, fantazyjne wzory. Zdjęcia zostały wykonane przez Lindena Gledhilla, z wykształcenia biochemika, który łączy wykonywany zawód ze swoim fotograficznym hobby. Jest znany między innymi z przepięknych zdjęć motylich skrzydeł, płatków śniegu oraz cieczy ferromagnetycznych.

Linden_Gledhill_MSSNG_golden

Liz Feld, prezydent Autism Speaks, mówi, że projekt MSSNG ma potencjał, by zmienić przyszłość milionów chorych na autyzm, a zorganizowana w jego ramach wyprzedaż zdjęć i muzyki ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na problem autyzmu i zwiększyć świadomość w jego zakresie.

Źródło: IFL Science; Zdjęcia: Linden Gledhill / MSSNG

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!