Korzystając z danych z Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA) w Chile, zespół badaczy zbierał informacje na temat dysków protoplanetarnych. Są to pasma pyłu, które po pewnym czasie tworzą planety wokół młodych gwiazd. Naukowcy podzielili się obrazami, które pokazują różne etapy formowania się planet.
Powyższy obraz pokazuje dwadzieścia różnych dysków protoplanetarnych na różnych etapach formowania się planet. Zespół naukowców był zachwycony szczegółowością materiałów uzyskanych dzięki ALMA. Wcześniej badania nad formowaniem planet zawierały tylko niewielką liczbę próbek, przez co trudno było stwierdzić, czy obserwowane cechy były typowe czy nieprawidłowe dla początkowych etapów istnienia planet. Korzystając z danych opartych na dwudziestu dyskach, naukowcy mogą mieć większą pewność co do swoich odkryć.
Najbardziej zaskakujące dla tego badania jest to, że duże planety, które są podobne pod względem wielkości i składu do Neptuna lub Saturna, faktycznie powstają znacznie szybciej niż wcześniej sądzono. Ponadto, planety te mają tendencję do formowania się na zewnętrznych krawędziach układów, daleko od gwiazd, wokół których krążą. Jest to ważne, ponieważ może być odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób skaliste planety wielkości Ziemi mogą się rozwijać nawet w czasie burzliwej „młodości”.
Na obecną chwilę badacze sądzą, że planeta rodzi się, gdy kurz i gaz stopniowo gromadzą się wewnątrz dysku protoplanetarnego. Najpierw są to drobne cząstki pyłu, które potem tworzą większe obiekty. Po milionach lat materia łączy się, tworząc planetę. Zgodnie z tym rozumowaniem należałoby oczekiwać, że proces ten będzie najczęściej spotykany w starszych systemach gwiezdnych. Ale nowe dane sugerują coś innego. Niektóre z badanych dysków protoplanetarnych miały zaledwie około miliona lat i nadal wykazywały cechy, które wskazywałyby na formowanie się planet na zasadzie pierścieni.
[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ALMA]
Czytaj też: Teleskop ESO dostarczył nowe zdjęcia galaktyki NGC 2467