Reklama
aplikuj.pl

Co o teorii Einsteina mówią nam obserwacje gwiazdy krążącej wokół czarnej dziury?

Astronomowie, korzystając z teleskopu VLT byli w stanie zaobserwować kosmiczny taniec jednej z gwiazd wokół supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej.

w oparciu o te obserwacje, naukowcy mogli wywnioskować, że gwiazda zwana S2 porusza się po orbicie w kształcie rozety, rozciągającej się wokół Sagittarius A*. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Astronomy & Astrophysics. Łącznie zbieranie danych trwało 27 lat, a ich analiza potwierdziła, że ogólna teoria względności, którą Albert Einstein opracował ponad 100 lat temu, jest właściwa.

Co ciekawe, astronomowie obliczyli, że Sagittarius A* ma masę wynoszącą ok. 4 miliony razy więcej od masy Słońca. W najbliższym punkcie pomiędzy S2, a tą supermasywną czarną dziurą dystans wynosi 20 miliardów kilometrów, co równa się 120-krotności odległości dzielącej Ziemię i Słońce.

Czytaj też: Czarna dziura w jednej chwili zniszczyła gromadę galaktyk

S2 jest jedną z najbliżej krążących gwiazd wokół Sagittarius A*. Porusza się ona po eliptycznej orbicie, choć punkt, w którym dzielący je dystans jest najmniejszy nie zawsze występuje w tym samym momencie. Założenia ogólnej teorii względności umożliwiają obliczenie, jak zmieni się orbita, a niedawno przeprowadzone badania pokrywały się z tym, co obserwują astronomowie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News