Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zdołali obudować robotyczny palec ludzką tkanką wyhodowaną z komórek

robotyczny palec ludzką tkanką

Naukowcy z japońskiego University of Tokyo zdołali obudować robotyczny palec ludzką tkanką, która „żyje” i jest w stanie się regenerować. Wszystko to zaczęło się od tradycyjnego palca robota z serwomechanizmem, który może prostować się i zginać, jak ludzki odpowiednik.

W laboratoriach z sukcesem obudowano robotyczny palec ludzką tkanką

Tradycyjny robotyczny palec został następnie zanurzony w cylindrze wypełnionym roztworem kolagenu i komórek fibroblastów ludzkiej skóry właściwej. Roztwór ten kurczył się i dopasowywał do konturów palca, tworząc na nim powłokę hydrożelową.

Następnie naukowcy dodali do tak wzbogaconego palca warstwę ludzkich komórek keratynocytów, czyli w praktyce stworzyli naskórek. Ten ustanowił na wierzchu barierę utrzymującą wilgoć i odporną na działanie wody, nadając dodatkowo palcowi bardziej naturalną teksturę.

Czytaj też: Jest tylko jeden tak zaawansowany tunel aerodynamiczny w USA. Naukowcy MIT mają do niego dostęp

Następnie nadszedł czas na testy, które wykazały, że taka sztuczna skóra na robotycznym palcu jest wystarczająco mocna i elastyczna, aby zginać się i rozciągać wraz z palcem. Mogła nawet się regenerować, ale przy tym wszystkim była znacznie słabsza od naturalnej skóry ludzkiej i musiała być stale zaopatrywana w składniki odżywcze.

Teraz naukowcy mają w planach usunięcie tych niedociągnięć i dodanie do palca paznokcia, gruczołu potowego, mieszków włosowych, a nawet neuronów dla zmysłu dotyku.