Reklama
aplikuj.pl

Obuwie wydrukowane w 3D dopasowuje się do stopy użytkownika

Auxetic Wear

Pamiętacie samozawiązujące się buty z filmu „Powrót do przyszłości”, które w dodatku samodzielnie dopasowywały się do nogi bohatera? Niemiecka firma WertelOberfell zdołała stworzyć coś podobnego. Ich obuwie zostało wydrukowane w 3D i dopasowuje się do stopy noszącej je osoby.

Wykorzystując stacjonarną drukarkę 3D i technologię FDM (osadzanie topionego materiału) z wykorzystaniem TPU (termoplastycznego poliuretanu) powstały buty o nazwie Auxetic Wear. Opierają się na strukturze auksetycznej, która umożliwia dopasowanie buta do stopy użytkownika.

Materiały auksetyczne mają ujemny współczynnik Poissona (stosunek odkształcenia poprzecznego do odkształcenia podłużnego). W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych materiałów, wyroby tekstylne wykonane z tego materiału mają właściwość rozszerzania się prostopadle do osi przyłożonej przez obciążenie rozciągające.

Ostateczna wersja butów składa się z kilku dwuwymiarowych kształtów wydrukowanych w 3D, które są przyszyte do tradycyjnie zaprojektowanej podeszwy

Poszczególne elementy są wykonane z odpornego materiału TPU (98A w skali twardości Shore’a 98A). Auksetyczna struktura jest nadrukowana wraz ze wzmocnieniem. Wszystko jest sklejane, a następnie przyszywane do istniejącej podeszwy, łącząc tradycyjne rzemiosło z nowoczesną technologią.

Czytaj też: Ultralekki rower elektryczny Flax od Hummingbird sięgnął po ramę z… roślin

Firma WertelOberfell z siedzibą w Berlinie i Monachium została założona w 2007 roku przez Gernota Oberfell i Jana Wertela. Obaj projektanci studiowali wzornictwo przemysłowe w Stuttgarcie w Państwowej Akademii Sztuki, szkole opartej na zasadach Ulmer Schule i Bauhausu.

Jak wyjaśniają na swojej stronie internetowej, Oberfell i Wertel wykazują duże zainteresowanie nowymi technologiami i procesami produkcyjnymi, a na wczesnym etapie swojej kariery odkryli możliwości projektowania wspomaganego komputerowo. Aż chciałoby się zakrzyknąć: shut up and take my money!