Ocean Cleanup Project to pomysł zaprojektowany przez holenderskiego studenta inżynierii lotniczej i kosmicznej. Jest to ambitne przedsięwzięcie, które ma oczyścić oceany z plastików.

Przed stworzeniem statku wypróbowano wiele prototypów. Ostateczna konstrukcja posiada barierę w kształcie litery U o długości 600 metrów. Wykorzystuje ona wiatry, prądy oraz fale powierzchniowe w celu przemieszczania się i zbierania plastikowych odpadów. Zespół inżynierów przeniósł się do bazy marynarki wojenne w San Francisco w celu ukończenia projektu. Ocean Cleanup Project został ostatecznie skończony w weekend i przeniesiony do Seaplane Lagoon. Tam zostały wdrożone wszelkie systemy i 8 września całość będzie holowana przez statek.

Ocean Cleanup Project zostanie wypuszczony na morzu, w odległości 463 km od brzegu, gdzie będzie poddany testom operacyjnym. Potrwają one dwa tygodnie i jeśli wypadną pozytywnie, to konstrukcja zostanie wypuszczone na Pacyfiku. Zespół szacuje, że taka flota może wyczyścić do 50% Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci co każde 5 lat.

Potężna kałamarnica została znaleziona na plaży w Nowej Zelandii

Źródło: https://newatlas.com/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!