Reklama
aplikuj.pl

Ocean na Europie może być niezwykle podobny do tych ziemskich

Nowe badania wskazują, że podziemny ocean na księżycu Jowisza, Europie, może być bardziej podobny do tych ziemskich niż sądziliśmy. Analiza spektrograficzna światła widzialnego pokazuje, że żółte plamy na lodowej skorupie Europy są solą, co sugeruje, że ocean może być podobny do naszych. 

Kiedy dowody świadczące o występowaniu oceanu na Europie zostały wysłane na Ziemię przez bezzałogowy statek kosmiczny Voyager i Galileo, zwiększyły się nadzieje, że może on być domem dla jakiejś formy życia pozaziemskiego. Niestety, zostało to złagodzone przez fakt, że spektrometr na podczerwień na sondzie Galileo wykazał, że lód na powierzchni był pokryty solami siarczanu magnezu. Gdyby tak było, szanse na jakiekolwiek życie w tych głębokich wodach byłyby drastycznie zmniejszone.

Czytaj też: W przeszłości na Marsie na pewno znajdowały się liczne jeziora

Jednak zespół z NASA odkrył błędy w tych analizach związane z poleganiem na paśmie bliskiej podczerwieni widma i słabej rozdzielczości sprzętu. Z tego powodu związki chlorkowe były w dużej mierze niewidoczne. Aby przezwyciężyć ten problem, potrzebne były dane ze spektrometrów o wyższej rozdzielczości działających w widocznym paśmie. Dostarczono ich dzięki wykorzystaniu Obserwatorium W. M. Kecka na szczycie Mauna Kea na Hawajach. W tym samym czasie Kevin Hand przeprowadził eksperyment, w którym próbki soli oceanicznej zostawały napromieniowane w warunkach podobnych do tych, które panują na Europie. To napromieniowanie zmieniło właściwości chlorku sodu, powodując, że pasował on do zaobserwowanych wcześniej widm.

Chociaż wiadomość jest zachęcająca, agencja kosmiczna podkreśla, że ​​nie jest to bezpośredni dowód na obecność chlorku sodu w oceanie Europy, ale może być po prostu wynikiem stratyfikacji.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Jeziora na Tytanie mocno przypominają te ziemskie