Reklama

W przeszłości na Marsie na pewno znajdowały się liczne jeziora

Mars wydaje się obecnie niezwykle suchym światem, ale jego powierzchnia zawiera dowody wskazujące, że dawniej na Czerwonej Planecie znajdowały się ogromne pokłady wody. Naukowcy prowadzący misję Mars Express zaobserwowali m.in. rozgałęzienia kanałów przepływowych i dolin. Do tej pory badacze musieli opierać się na modelach komputerowych. 

“Wczesny Mars był wodnistym światem, ale wraz ze zmianą klimatu planety woda cofnęła się pod powierzchnię, tworząc baseny i” wody gruntowe” stwierdził Francesco Salese. Salese i jego współpracownicy zbadali 24 głębokie kratery na północnej półkuli Marsa. Ich dna znajdują się ok. 4000 m poniżej marsjańskiego “poziomu morza”. Natrafili tam na elementy, które mogły powstać tylko w obecności wody.

Czytaj też: W ciągu ostatnich 10 lat w Marsa uderzyła asteroida

Chodzi m.in. o kanały wyryte w ścianach krateru, doliny stworzone przez wodę gruntową, zakrzywione delty oraz osady. Poziom wody jest z zgodny z teoretycznymi liniami brzegowymi marsjańskiego oceanu, który istniał na Czerwonej Planecie między 3 a 4 mld lat temu. Zespół dostrzegł także ślady minerałów, które są powiązane z pojawieniem się życia na Ziemi. Odkrycie to potwierdza teorię, że zbiorniki wodne na Marsie mogły kiedyś oferować warunki odpowiednie do rozwoju życia.

Misja Mars Express rozpoczęła się 2 czerwca 2003 roku i w ubiegłym roku zaliczyła piętnaście lat funkcjonowania. Projekt stanowi niezwykle ważny element w badaniach nad Marsem, co w przyszłości może się przełożyć na kolonizację ten planety.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: W jaki sposób duże statki kosmiczne mogą wylądować na Marsie?