Reklama
aplikuj.pl

Od kiedy zwierzęta hibernują? Odpowiedź może stanowić organizm sprzed 250 mln lat

Hibernacja jest obecnie nierzadko spotykana wśród zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Tego typu spoczynek organizmu umożliwia mu przetrwanie trudnych zimowych miesięcy, w których brakuje pożywienia, a temperatury spadają poniżej zera.

Na łamach Communications Biology ukazał się artykuł poświęcony organizmowi sprzed 250 milionów lat, który najprawdopodobniej również był w stanie hibernować. Zwierzę zamieszkiwało obszar dzisiejszej Antarktydy w okresie wczesnego triasu.

Lystrozaur żył na Ziemi tuż przed tym, jak nastąpiło największe masowe wymieranie, które doprowadziło do śmierci ok. 70% lądowych kręgowców. Nasz śmiałek przetrwał jednak ten kataklizm i zamieszkiwał Błękitną Planetę przez minimum pięć milionów kolejnych lat, zwiększając zasięg swojego występowania. Obecnie znajduje się bowiem szczątki tych zwierząt, m.in. w Indiach, Chinach, Rosji, częściach Afryki i Antarktydy.

Czytaj też: Klimat Antarktydy był w przeszłości zupełnie inny niż obecnie

Długość lystrozaurów oscylowała wokół 2 metrów. Były one pozbawione zębów, ale ich górne szczęki zawierały parę kłów, które prawdopodobnie ułatwiały wykopywanie roślin i bulw. Ważniejszy jest jednak fakt, że analiza przekrojów skamieniałych kłów może dostarczyć informacji nt. metabolizmu i rozwoju ich właścicieli. Autorzy badania postanowili porównać te aspekty dot. osobników z Antartkydy i Południowej Afryki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Wtedy też naukowcy zauważyli, że kły lystrozaurów z zimniejszych obszarów były gęściej „upakowane”, co mogło być efektem hibernacji. Taka sama zależność dotyczy bowiem obecnie żyjących organizmów, o których wiemy, że doświadczają tego zjawiska. Istnieje oczywiscie szansa, iż w tym przypadku chodziło o inną formę spoczynku – być może owe zwierzęta doświadczały spowolnienia metabolizmu, ale niekoniecznie zapadały w sen.