Tzw. naukowcy obywatelscy odkryli, że burze słoneczne stają się bardziej złożone, gdy 11-letni cykl aktywności Słońca osiąga maksimum. Ich odkrycie może pomóc specjalistom przewidzieć, które elementy pogody kosmicznej mogą mieć potencjalnie niszczące konsekwencje dla nowoczesnych technologii na Ziemi.
Czytaj też: Słońce może wywołać rozbłysk setki tysięcy razy silniejszy niż dotychczas zaobserwowane
Projekt wykorzystał 1100 obserwacji koronalnych wyrzutów masy wykonanych przez szerokokątne kamery na pokładzie podwójnej sondy kosmicznej STEREO. Owe wyrzuty są kluczowym czynnikiem warunkującym niebezpieczeństwa płynące ze strony pogody kosmicznej. Jeśli zostaną one skierowane na Ziemię, mogą spowodować poważne uszkodzenie sieci elektrycznych, nawigacji satelitarnej i infrastruktury komunikacyjnej. Obecne metody prognozowania, oparte na kierunku pola magnetycznego w burzach słonecznych, są naprawdę skuteczne tylko na godzinę przed uderzeniem burzy w naszą planetę. Zbadanie złożoności wyrzutów może doprowadzić do powstania zaawansowanego systemu ostrzegania przed wybuchami na Słońcu.
Najbardziej niszczycielskie burze mają pole magnetyczne, które jest przesunięte o 180 stopni w stosunku do Ziemi. Podczas maksimum słonecznego występuje nie tylko więcej burz, ale dodatkowo ich zmienność sprawia, że bardziej prawdopodobne jest, że ich kierunek może wpływać na nowoczesne technologie.
Co ciekawe, dane pochodzące z obu aparatów pokazują, że burze w aparacie STEREO B były mniej złożone, niż te w STEREO A. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, jednak badacze przypuszczają, że jest to związane z niewielkimi różnicami w obu urządzeniach.
[Źródło: phys.org; grafika: NASA]
Czytaj też: Pole magnetyczne Słońca jest znacznie silniejsze niż przypuszczaliśmy