WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto największy magnetar we wszechświecie

Magnetary są niezwykle rzadkim rodzajem gwiazd neutronowych, czyli pozostałości po wybuchu supernowej. Kiedy bardzo masywna gwiazda eksploduje jako supernowa, pozostałość jej jądra zostaje ściśnięta do formy przypominającej jedno wielkie jądro atomowe. Taką pozostałość nazywamy właśnie gwiazdą neutronową. Spośród nich magnetary wyróżniają się, jak sama nazwa wskazuje, wyjątkowo silnym polem magnetycznym.

Po eksplozji supernowej zaobserwowanej w czerwcu ubiegłego roku. Obiekt został odkryty w ramach badania All Sky Automated Survey for SuperNovae i nazwano go ASASSN-15lh. Magnetar ma mniej niż 20 kilometrów średnicy i jest najjaśniejszym obiektem tego typu jako kiedykolwiek zaobserwowano.

ASASSN-15lh świeci około 570 miliardów jaśniej niż Słońce. Daje to jasność przekraczającą sumę jasności wszystkich gwiazd w drodze mlecznej aż dwudziestokrotnie. Jak to możliwe, że pojedynczy obiekt świeci z taką mocą?

Badacze zajmujący się wyjaśnieniem fenomenu ASASSN-15lh wskazują na fakt, że jest to magnetar wyjątkowo szybko rotujący. Cały obiekt, wielokrotnie masywniejszy od Słońca, poruszać się ma z prędkością około tysiąca obrotów na minutę. Co więcej, w jakiś nieznany sposób, konwersja jego energii na światło miałaby przebiegać z wydajnością zbliżoną do 100%.

Naukowcy muszą poświęcić jeszcze wiele czasu wyjaśnieniu niezwykłych właściwości magnetara ASASSN-15lh. W rozwiązanie tej zagadki ma zostać zaangażowany także Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Tym czasem nam pozostaje się cieszyć, że obiekt znajduje się w bezpiecznej odległości od Ziemi.

[źródło i grafika: popsci.com]