WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto nowy elektronowy stan skupienia materii

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Pittsburghu ogłosił odkrycie nowego elektronicznego stanu materii. Autorzy tych eksperymentów zauważyli, że elektrony przemieszczają się bez rozpraszania w grupach po dwa lub więcej jednocześnie, a nie pojedynczo.

Istotą tego odkrycia jest obserwacja, że elektrony mogą tworzyć wiązki złożone z dwóch, trzech, czterech a nawet pięciu elektronów. Owe cząsteczki zachowują się wtedy niczym nowe stany skupienia elektronicznej materii – stwierdziły Jeremy Levy.

Levy wyjaśnił, że w przypadku przewodników balistycznych elektrony zazwyczaj poruszają się niczym samochody na autostradzie. Z kolei elektrony w półprzewodnikach i metalach rozpraszają się, a wspólny kierunek obejmują dopiero po zastosowaniu napięcia. Oznacza to, że dzięki wykorzystaniu przewodników balistycznych można uniknąć emisji dodatkowego ciepła. Przekłada się to na potencjalnie nowe zastosowania w dziedzinie elektroniki

Co ciekawe niedawno zaobserwowane cząstki mają właściwości związane z tzw. splątaniem kwantowym, które potencjalnie mogą być wykorzystane do obliczeń kwantowych.