Chiński teleskop FAST odkrył pierwszego znanego pulsara tworzącego gromadę kulistą zwaną Messier 92. Znajduje się ona ok. 27 000 lat świetlnych od Ziemi.
Szybko obracający się i pulsujący obiekt, który nosi dwie nazwy – PSR J1717+4307A oraz M92A – stanowi jeden z elementów układu związanego z gwiazdą zmienną zaćmieniową. Z obserwacji wynika, iż pulsar zasysa materiał tworzący jego gwiezdnego towarzysza. Rezultaty badań związanych z tym zjawiskiem zostały opublikowane na łamach The Astrophysical Journal Letters.
Dane zebrane z użyciem FAST sugerują, że wspomniany pulsar obraca się w tempie ok. 316,5 obrotu na sekundę, a znajdująca się w jego pobliżu gwiazda ma masę wynoszącą 0,18 masy Słońca. Astronomowie zaobserwowali dwa zaćmienia w tym układzie podwójnym – pierwsze trwało ok. 5000 sekund, a drugie – ok. 500 sekund. M92A jest tzw. pulsarem milisekundowym. Tego typu obiekty mają okres rotacji wynoszący zazwyczaj od 1 do 10 milisekund.
Czytaj też: Gwiazda przetrwała bliskie spotkanie z czarną dziurą. Jak do tego doszło?
Pierwszego pulsara odkryto w 1967 roku, ale od tamtego czasu poznaliśmy tysiące kolejnych – wiele z nich znajduje się na terenie Drogi Mlecznej. Zwykłe pulsary powstają pod koniec życia masywnej gwiazdy, która eksplodowała w formie supernowej i pozostawiła po sobie szczątki tworzące gwiazdę neutronową. I choć ich rozmiary są stosunkowo niewielkie, to owe obiekty wyróżniają się prędkością, z jaką się obracają. Jeśli wokół takiej gwiazdy kumulują się naładowane cząstki, to co jakiś czas dochodzi do eksplozji oraz emisji promieniowania elektromagnetycznego. Pulsary milisekundowe funkcjonują na podobnych zasadach, lecz poruszają się znacznie szybciej.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News