WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Odnaleziono najstarszą znaną galaktykę dyskową. Kiedy powstała?

Odnaleziono najstarszą znaną galaktykę dyskową. Kiedy powstała?

Droga Mleczna jest galaktyką spiralną i stanowi ylko jeden z kilku kształtów, które może przyjąć dana galaktyka. Astronomowie chcą wiedzieć, jak tworzą się te struktury i jaka jest mechanika ich oddziaływań.

Najstarszy znany nauce dysk galaktyczny zyskał miano Wolfe Disk. Astronomowie podejrzewają, że galaktyka ta powstała zaledwie 1,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Jest to zaskakujące, ponieważ owe narodziny nastąpiły znacznie wcześniej niż sądzili badacze.

Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że galaktyki dyskowe powstały w dużych ilościach dopiero 3-4 miliardy lat po powstaniu wszechświata. Nowe odkrycia spowodowały jednak przesunięcie szacunków o około 1,5 do 2,5 mld lat. Biorąc pod uwagę nowe informacje, należy dokonać pewnych zmian w przyjętym paradygmacie dot. tworzenia się i ewolucji galaktyk dyskowych.

Czytaj też: Niedaleko naszej galaktyki pojawiło się niezwykle jasne źródło promieniowania

Początkowo astronomowie założyli, że skoro gorące gazy rozszerzają się do zewnątrz, to nie będą w stanie utworzyć dysku i przyjmą bardziej kulistą formę. Niektóre symulacje sugerowały jednak, że jeśli zimny strumień gazu mógłby wejść w interakcję z taką kulą, wówczas mogłoby dojść do wczesnego formowania galaktyk dyskowych. Proces ten jest nazywany metodą zimnej akrecji i udało się go zaobserwować.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News