Odnowiono archiwalne ujęcie pierwszego testu nuklearnej broni Trinity

Odnowiono archiwalne ujęcie pierwszego testu nuklearnej broni Trinity
Odnowiono archiwalne ujęcie pierwszego testu nuklearnej broni Trinity

„Oto zostałem śmiercią, niszczycielem światów” – z tą kwestią Juliusa Oppenheimera (ojca broni atomowej, który zaczerpnął ją z indyjskiej epopei Bhagavad Gita) są zaznajomieni nie tylko gracze Cywilizacji V, ale też zafascynowani bronią nuklearną i historią maniacy. Wszystko przez stworzenie broni masowej zagłady, w której to ujarzmiono niszczycielską moc atomu w czasach II Wojny Światowej. Film z nagrania jej pierwszego testu o kryptonimie Trinity jest zapewne Wam doskonale znany, ale teraz warto sobie o nim przypomnieć, ponieważ ktoś zajął się jego odnowieniem.

Za tę pracę jest odpowiedzialny kanał Atomcentral na YouTube, który przed kilkoma dniami wrzucił do sieci materiał pod tytułem Trinity Test Latest HD Restoration. Jak zapewne się domyślacie, mowa o znamiennym dla ludzkości momencie, w którym to oślepiający błysk rozprzestrzenił się na odległym odcinku pustyni poza Alamogordo całe 74 lata temu. Owoc poniższego przedsięwzięcia sprowadzał się do „usuwania brudu, zadrapań oraz zminimalizowania niektórych defektów, które wystąpiły podczas przetwarzania oryginalnego negatywu”.

Test Trinity odbył się o 5:30 rano 16 lipca 1945 roku, a relacja Departamentu Energii opisywała ją następująco:

Podczas gdy członkowie personelu Projektu Manhattan obserwowali z niepokojem, broń eksplodowała na pustyni w Nowym Meksyku, odparowując wieżę i zamieniając asfalt wokół podstawy wieży na zielony piasek. Po kilku sekundach eksplozji, rozległa się wielka fala uderzeniowa i ciepło płonące przez pustynię. Nikt nie widział promieniowania generowanego przez eksplozję, ale wszyscy wiedzieli, że tam jest. Stalowy kontener „Jumbo”, ważący ponad 200 ton i przewieziony na pustynię tylko po to, by go wyeliminować z testu, został uchylony, chociaż stał pół mili od zera. Gdy pomarańczowa i żółta kula ognia rozciągnęła się i rozprzestrzeniła, druga kolumna, węższa od pierwszej, wzrosła i spłaszczyła się w kształt grzyba, zapewniając w ten sposób wiek atomowy obrazem, który został wpisany w ludzką świadomość jako symbol mocy i niesamowite zniszczenie.

Czytaj też: Skamieniałe zęby małpy rozwiązują pewną zagadkę

Źródło: Popularmechanics