WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odpowiedź na dietę zależy od genów

Podczas udziału w programie odchudzania, niektóre osoby tracą dużo kilogramów zaś inne nie czują nawet różnicy. Na szczęście okazuje się, że decydują o tym geny i da się przewidzieć czy dana osoba straci na masie podczas danego programu.

W badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 46 osób, które wzięły udział w 8 tygodniowym programie, który zawierał zmiany w diecie, ćwiczenia oraz zachowanie. Od uczestników pobrano także próbki DNA do badania. Przeanalizowano 75 markerów genetycznych i na tej podstawie stwierdzono ich związek z odpowiedzią na daną dietę. Naukowcy mogli przewidzieć czy uczestnicy stracą 5% i więcej masy do końca programu czy 1% i mniej.

Badacze odkryli 5 markerów genetycznych związanych z utratą masy ciała. Następnie na ich podstawie stworzyli oni model matematyczny mający na celu przewidywania utraty masy wśród uczestników. Skuteczność modelu wynosiła 75%.

Niestety, skala badania była zbyt mała aby można było stworzyć test dla każdej osoby. Trwają natomiast przygotowania do wykonania podobnego badania natomiast na znacznie większej ilości pacjentów.

Źródło: http://www.livescience.com/; Zdjęcie:peso Free – Diet Assistant – Android apps – Free via photopin (license)