WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odtworzenie DNA Leonarda da Vinci

Ruszyła właśnie ciekawa inicjatywa. Nazywa się „Leonardo Project” i jego celem jest zrekonstruowanie kodu genetycznego jednego z największych umysłów ludzkości. Ma to pozwolić na odkrycie, które geny sprawiały, że geniusz da Vinci był aż tak ogromny. Zespół składający się z antropologów, genealogów, mikrobiologów i historyków sztuki rozpoczął prace w tym miesiącu we włoskiej Florencji.

Obrazy tego wybitnego człowieka posiadają mocno futurystyczne, jak na tamte lata, obiekty, takie jak czołgi czy helikoptery. Jak on je wymyślił? To właśnie chcą poznać naukowcy. Jednakże jest jeden wielki problem- większość informacji została stracona. Da Vinci zmarł w 1519 roku w wieku 67 lat a do tej pory nie znamy nawet lokalizacji jego grobu. Jednakże, jeśli zostaną przyznane odpowiednie granty to naukowcy porównają DNA krewnych da Vinci i z kawałków postarają się odtworzyć jego kod genetyczny. Naukowcy wytropili już grupę osób, które są powiązane z Leonardo. Zebrane zostało nawet ich DNA, które zostanie porównane z DNA z resztek włosów, kości, skóry, które uważa się za powiązane z da Vinci.

Jesse Ausubel, wiceprzewodniczący Richard Lounsbery Foundation, która sponsoruje badania, mówi:

Myślę, że każdy w grupie jest przekonany, że Leonardo, który poświęcić się postępom w sztuce i nauce, który upodobał sobie zagadki, którego różnorodne talenty i spostrzeżenia nadal wzbogacają społeczeństwo, z radością by przyjął inicjatywę tego zespołu.

Źródło: http://www.drugs.com/; Zdjęcie:By Leonardo da VinciWeb Gallery of Art:   Image  Info about artwork, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15497207