Naukowcy z Rochester Insitute of Technology odkryli egzoplanetę 2MASS 1155-7919. Relacja, jaka łączy ją z jej gwiezdnym towarzyszem jest dość nietypowa, nawet jak na kosmiczne warunki.
Jej masa jest 10-krotnie większa od największego obiektu Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Jednocześnie obiekt ten jest stosunkowo młody i krąży wokół gwiazdy starszej od Słońca.
2MASS 1155-7919 znajduje się ok. 330 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Okrąża on swoją gwiazdę, która liczy ok. 5 miliardów lat (kilkaset milionów lat więcej niż Słońce) na dystansie 600-krotnie większym niż ten, który dzieli Ziemię i centralny obiekt Układu Słonecznego.
I choć już wcześniej odkrywano egzoplanety krążące na tak ogromnych dystansach, to zazwyczaj były one znacznie starsze. Było ich jednocześnie bardzo mało, co sprawia, że jest to zasadzie pierwszy przypadek młodej, masywnej planety, która znajduje się setki lat świetlnych od własnej gwiazdy. Można więc przypuszczać, że temperatury panujące na powierzchni 2MASS 1155-7919 nie należą do najwyższych.