Reklama
aplikuj.pl

„Tunelobot” sposobem na znalezienie życia na Europie?

Grupa naukowców chce wysłać na Europę „tunelobota” napędzanego energią jądrową. Urządzenie przebije się przez lodową skorupę jednego z księżyców Jowisza, co do którego istnieje szansa, iż zawiera życie. 

Europa, czwarty co do wielkości spośród 53 księżyców Jowisza, jest jednym z najlepszych kandydatów w naszym Układzie Słonecznym do utrzymywania życia pozaziemskiego. Naukowcy są przekonani, że lodowata skorupa skrywa ocean ciekłej wody i że przez tę skorupę dostaje się niezbędne do życia ciepło i składniki chemiczne. Aby zajrzeć pod lód, członkowie zespołu NASA Glenn Research COMPASS zamierza wykorzystać specjalnego robota.

14 grudnia na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej naukowcy przedstawili propozycję „tunelobota”, który wykorzystałby energię jądrową do utworzenia ścieżki idącej przez lodową powłokę Europy. Według naukowców, urządzenie może wykorzystywać zarówno zaawansowany reaktor jądrowy, jak i niektóre radioaktywne „cegiełki” do generowania ciepła i mocy. Na zamarzniętym księżycu tunel przeszedłby przez lód, poszukując jezior pod skorupą (a nawet oznak życia). Gdy przemieści się głębiej, wyrzuci długi kabel światłowodowy prowadzący na powierzchnię i rozmieści przekaźniki komunikacyjne na głębokości 5, 10 i 15 kilometrów.

Na tym etapie jest to tylko teoretyczne rozwiązanie. Naukowcy nie zaprojektowali elementu służącego do pobrania wody i lodu, ani nie mają pomysłu co do tego, jak dostarczyć robota na Europę.

[Źródło: livescience.com; grafika: Alexander Pawlusik]

Czytaj też: Na powierzchni Europy mogą istnieć 15-metrowe lodowe szpikulce