National Toxicology Program (NTP) po 10 latach badań opublikował końcowy raport na temat wpływu promieniowania o częstotliwości radiowej (RFR) na szczury i myszy. Okazuje się, że wysokie poziomy napromieniowania mogą powodować pewne nowotwory, ale wnioski zostały oznaczone jak niepewne i niemożliwe do przyrównania do ludzi.
Badanie kosztowało aż 30 milionów dolarów. Wykazało ono, że ekspozycja na wysokie poziomy RFR może powodować nowotwory serca u samców szczurów. Stwierdzono też, że istnieją pewne dowody na wywoływanie nowotworów w mózgu czy nadnerczach samców szczura. Dowody te nie mówią jasno, czy taki sam związek występuje u samic.
Naukowcy skupili się na częstotliwościach RFR, które są używane przez sieci 2G i 3G. Większość z nas wykorzystuje jednak 4G, a już zbliża się 5G. Czy te wyniki mają więc jakieś znaczenie dla nas? Okazuje się, że żadnego. Naukowcy mówią, że nie wiedzą, czy 5G jest bardziej szkodliwa od RFR więc tak naprawdę nie dowiedzieliśmy się niczego, co mogłoby wpłynąć na nasze życie.
Czytaj też: 800 letni mechanizm komórkowy pomoże w walce z rakiem
Źródło: https://newatlas.com/